Terör mağduru annelerin buruk Anneler Günü

- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan anneler, Anneler Günü'nü buruk geçiriyor - Kimi anne, çocuklarıyla barınacak bir yeri olmadığı için Kaymakamlıkça yerleştirildikleri otelde kalırken, kimisi de kiraladıkları evlerde yaşam mücadelesi veriyor - Otele yerleştirilen annelerden L.S: - "Biz Anneler Günü'nü buruk yaşıyoruz. Hem eşim beni ve kızımı terk etti hem de terör örgütü yüzünden evsiz kaldık. Ben çocuğumu huzurlu ve mutlu bir ortamda büyütmek istiyorum" - Anne F.K: - "Bizi bu hale getiren terör örgütüne Allah hakkımızı bırakmasın. Sur'daki olaylardan sonra evsiz kaldık. Ben günde 20 lira kazanarak evimi geçindirmeye çalışıyorum. Çocuklarıma hem annelik hem de babalık yapıyorum"

 Terör mağduru annelerin buruk Anneler Günü
08 Mayıs 2016 Pazar 11:24

DİYARBAKIR (AA) - GANİ CİHAN ESER - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan anneler, "Anneler Günü" sevincini yaşayamıyor.

Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan anneler, çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor. Terk ettikleri evlerinin özlemini çeken anneler, Anneler Günü'nü buruk geçiriyor. Kimi anne, çocuklarıyla barınacak bir yeri olmadığı için Kaymakamlıkça yerleştirildikleri otelde kalırken, kimisi de kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Sur'daki terör saldırıları sonucu evlerini terk eden ve barınacak bir yeri olmadığı için Kaymakamlıkça bir otele yerleştirilen kadınlardan 1 çocuk annesi L.S. (23), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin kendisini ve 2,5 yaşındaki çocuğunu 1 yıl önce terk ettiğini, tek başına çocuğuna bakabilmek için hayata tutunduğunu söyledi.

Yaşanan terör olaylarından sonra kendisinin ve çocuğunun psikolojisinin bozulduğunu belirten L.S, terör nedeniyle mağdur olduklarını, evleri yakılıp yıkıldıktan sonra Kaymakamlık tarafından bir otele yerleştirildiklerini ifade etti.

Yaşamını çocuğuyla otelde kalarak sürdürdüğünü anlatan L.S, şöyle devam etti:

"Biz Anneler Günü'nü buruk yaşıyoruz. Hem eşim beni ve kızımı terk etti hem de terör örgütü yüzünden evsiz kaldık. Ben çocuğumu huzurlu ve mutlu bir ortamda büyütmek istiyorum. Bu olaylardan sonra psikolojimiz bozuldu. Evimizin bulunduğu sokakta hep çukur kazılmıştı. Çok korkuyorduk. Evimizden olduk."

- "Bizi evsiz bırakanlara Allah hakkımızı koymasın"

Aile Destek Merkezi'nde çalışarak kızına bakmaya çalıştığını, sokakta kalsa bile çocuğunu güzel bir şekilde büyüteceğini kaydeden L.S, "Annelik çok güzel bir duygu. Çocuklarımıza iyi bakalım. Evimizi geri istiyorum. Bazen caddede yürüyünce aklıma evim geliyor, gözyaşı döküyorum. Bizi evsiz bırakanlara Allah hakkımızı koymasın." diye konuştu.

- 25 yıllık evinden oldu

Terörün 25 yıllık evinden ettiği 4 çocuk annesi F.K. (42) de 25 yıl boyunca Sur'da yaşadıklarını belirterek, terör örgütü mensupları tarafından evlerinin talan edildiğini ve yıkıldığını söyledi.

Eşini yıllar önce hayatını kaybettiğini, biri engelli 4 çocuğuna kendisinin baktığını anlatan F.K, evlerini terk ettikten sonra kiraladıkları evde yaşam mücadelesi verdiklerini dile getirdi.

Evlerinden ayrıldıkları için sıkıntı çektiklerini, çok sevdikleri evlerinin yıkıldığını öğrendiklerini ifaden eden F.K, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizi bu hale getiren terör örgütüne Allah hakkımızı bırakmasın. Sur'daki olaylardan sonra evsiz kaldık. Ben günde 20 lira kazanarak evimi geçindirmeye çalışıyorum. Çocuklarıma hem annelik hem de babalık yapıyorum. Cumhurbaşkanımızdan Anneler Günü hediyesi olarak bizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Biz bugünü içimiz buruk olarak yaşıyoruz. Aile Destek Merkezi'nde çalışıyorum. Ayrıca merkezde sosyal aktivitelere katılarak yaşadığımız travmayı atlatmaya çalışıyoruz. Bunların yaptığı kardeşlik değil. Biz barış istiyoruz. Çukurlar kazılmasın, askerler ölmesin istiyoruz."

Anne G.A. (29) ise terör olayları nedeniyle evlerini terk ettiklerini, eşini kaybettiği için 7 yaşındaki kızı ve annesine kiraladıkları evde bakmak zorunda olduğunu aktardı.

Bütün annelerin Anneler Günü'nü kutlayan G.A, yaşadıkları mağduriyet nedeniyle Anneler Günü'ne buruk girdiğini dile getirdi.

Dikiş nakış işleriyle ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını, yaşadıkları olayların kendilerini çok yıprattığını anlatan G.A, kızının terör olayları sonucu bir süre okula gidemediğini belirterek, "Çocuğum, patlamalardan ve kazılan çukurlardan çok rahatsızdı. Ben olaylar sırasında çalışıyordum ve kızım bana bir şey olacak diye benim işe gitmemi istemiyordu. Biz yetişkinler bile bu olaylara tahammül edemezken, 7 yaşındaki çocuğun bu şekilde bu olayları görmesi tasvip edilemez. Sur mağduru kadınlarla Aile Destek Merkezi'nde bir araya gelerek sorunlarımızı unutmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

G.A'nın 7 yaşındaki kızı N.G. ise Sur ilçesindeki evlerini çok sevdiğini anlatarak, artık çok özlediği evlerinin olmadığını söyledi.

N.G, annesini çok sevdiğini dile getirerek, bütün annelerin Anneler Günü'nü kutladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×