TEB'den çiftçilere özel yüzde 50'ye varan faiz indirimi

TEB'den çiftçilere özel yüzde 50'ye varan faiz indirimi
09 Mayıs 2016 Pazartesi 13:08

İSTANBUL (AA) - Türk Ekonomi Bankası (TEB), Dünya Çiftçiler Günü’ne özel olarak düzenlediği kredi kampanyası kapsamında üreticilere kredi türüne göre yüzde 50'ye varan faiz indirimleri sunuyor.

TEB'den yapılan açıklamaya göre, tarım üreticilerine finansman ihtiyacının en yoğun olduğu dönemde uygun şartlarda kredi imkanı sunan TEB, bu yıl da Dünya Çiftçiler Günü’ne özel olarak düzenlediği kredi kampanyası kapsamında, 1-31 Mayıs tarihleri arasında tarım kredisi kullanan üreticilere kredi türüne göre yüzde 50’ye varan faiz indirimleri sunuyor. Banka, bu fırsattan faydalanmak isteyenleri şubelerine bekliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, Türkiye’nin 3 milyona yakın tarım işletmesiyle, dünyanın en büyük 8. tarım ülkesi olduğunun ve nüfusun dörtte birini istihdam eden tarım sektörünün ekonomi açısından önemli bir rol üstlendiğinin altını çizdi. Boz, şöyle devam etti: "TEB olarak, ülkemizin sahip olduğu bu potansiyelin bilinciyle 2007 yılından bu yana Tarım Bankacılığı alanında sunduğumuz ürün ve hizmetlerle hem ülke tarımının gelişmesi hem de üreticilere destek olmak için çalışıyoruz. Dünya Çiftçiler Günü’ne özel olarak her yıl düzenlediğimiz ve artık gelenekselleştirdiğimiz çiftçilerimize yönelik kredi kampanyasını bu yıl da devreye aldık. Mayıs ayı boyunca sürecek faiz indirimli kredi kampanyamızla çiftçilerimize kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin yanında olmaktan ve onlarla birlikte büyümekten büyük memnuniyet duyuyoruz."

Banka olarak tarımının gelişimine katkı sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Boz, 2014 yılında tarım bankacılığı alanındaki çalışmalarını bir adım öteye taşıyarak sektöre özel yeni bir şube konsepti oluşturduklarını belirtti. Tarım üreticilerine hizmet vermek üzere ilkini Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde açtıkları "Tohum Şube"lerin sayısını 16’ya çıkarttıklarını kaydeden Boz, "2015’te ve 2016’nın hemen başında 'Tohum Şube' açılışlarına devam ederek, Denizli Acıpayam, Manisa Kula, Antalya Kalkan, Tokat Zile, Mersin Mut ve Afyonkarahisar Emirdağ’da yeni 'Tohum Şube'lerini üreticilerimizin hizmetine sunduk. Bu şubelerde, üreticilerin ihtiyaç duyduğu bankacılık hizmetlerini çoğunluğu ziraat mühendisi olan, sektörü yakından tanıyan, sürdürülebilir tarım konusunda üreticilerin ihtiyaçlarını bilen, deneyimli bir kadro ve şube kapasitesiyle sunuyoruz." ifadelerini kullandı.


- Çiftçilere özel "TEB Harman Kart"


TEB Harman Kart ile mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, fide ve yem gibi ihtiyaçlarını kolayca temin edebilen üreticilerin alışverişleri ve nakit çekim işlemleri sonrasında geri ödemelerini hasat vadelerine uygun olarak yapabildiğini belirten Boz, "Anlaşmalı üye iş yerlerinden yaptıkları alışverişlerde faizsiz dönem avantajlarından faydalanabiliyorlar. Köy köy gezip çiftçilere Harman kart dağıtması ve özelliklerini anlatması için 'Kartallar’ ekibini kurduk. Bu sayede Harman Kart’ı çiftçilerin ayağına kadar ulaştırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Boz, tarım sektörünün gelişmesi, sürdürülebilir bir büyüme trendinin yakalanması ve üreticilerin uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazanabilmesi için uygun şartlarda finansman desteği sağladıklarını söyledi.

İl il gezerek düzenlenen TEB KOBİ Akademi Tarım Buluşmaları ile üreticileri tarım sektörünün geleceği hakkında bilgilendirdiklerini de söyleyen Boz şunları kaydetti:

"Sektörün sorunlarını tartışıyor ve çözüm üretme amacıyla fikir alışverişinde bulunuyoruz. TEB KOBİ Danışmanları projesiyle, tarım şubelerindeki portföy çalışanlarımızı Tarım Uzmanı olarak yetiştiriyoruz. Türkiye'de bu kapsamda uzman yetiştiren ilk ve tek çalışma olan TEB Tarım Uzmanı Yetiştirme Programı ile 6 ay süren eğitim sonucunda Tarım Uzmanı olarak görevine devam eden banka çalışanlarımız tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bankacılık ürünleri dışında ihtiyaç duyduğu danışmanlık ve uzmanlık hizmetlerini de sunuyor. Bölgesel olarak belirlediğimiz stratejilerle kooperatifler, ziraat odaları, üretici birlikleri gibi tarımsal kurumlar ile iş birlikleri yapıyor, onlardan gelen destek ve geri bildirimler doğrultusunda ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyoruz. Bu sayede, üreticilerimizin beklentilerine kolaylıkla cevap verebiliyor; finansal destek sunmanın yanı sıra ‘danışman banka’ anlayışımızla da çiftçilerimize ücretsiz olarak bilgi ve danışmanlık hizmeti vererek onları katma değeri daha yüksek ve daha verimli üretime yönlendiriyoruz."

TEB KOBİ TV'de tarım sektörü çalışanları ve üreticilerine yönelik sektörel güncel haberler yayınlandığını da hatırlatan Boz, "Bu kanaldan farklı tarımsal ürünler konusunda bölgesel potansiyellerden tarımda yeni üretim tekniklerine kadar pek çok konuda haber veriyoruz. Ayrıca ihracat hedefli tarımsal üreticilere yönelik ihraç edilecek ürünler, dış ticaret yapan üreticilerin dikkat etmesi gereken noktalar konusunda da özel haberler yapıyoruz. TEB KOBİ TV Teknoloji Uzmanı Necdet Çalışkan tarımda teknoloji kullanımı konusunda, aldıkları özel eğitimle birer iş yönetim danışmanına dönüşen TEB KOBİ Danışmanları ise üretim, finans, yurt içi ve yurt dışı pazarlama konusunda üreticilerin sorularını yanıtlıyor." dedi.


Etiketler; #TEB

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×