TEB, BNP Paribas International Hackathon'a ev sahipliği yaptı

TEB, BNP Paribas International Hackathon'a ev sahipliği yaptı
22 Haziran 2016 Çarşamba 13:02

İSTANBUL (AA) - Türk Ekonomi Bankası (TEB), 17-19 Haziran tarihlerinde Saklıköy’de düzenlenen BNP Paribas International Hackathon'a ev sahipliği yaptı. 8 ülkede eşzamanlı olarak 48 saat boyunca devam eden Hackathon'da FinTech'ler, iki tema altında müşteri deneyiminde fark yaratmaya yönelik yazılım geliştirdi.

TEB'den yapılan açıklamaya göre bankanın stratejik ortağı BNP Paribas ile birlikte bankacılık ve finans dünyası için müşteri deneyiminde fark yaratacak girişimci fikirlere destek olmak amacıyla 17-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği BNP Paribas International Hackaton, ikinci yılında iki farklı tema altında girişimcileri ağırladı.

Türkiye ayağı TEB Formasyon Akademisinde düzenlenen, dünyada ise İstanbul'a ek olarak San Francisco, Paris, Brüksel, Roma, Berlin, Londra ve Varşova olmak üzere sekiz farklı şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen global yazılım maratonu BNP Paribas International Hackaton'da girişimciler, belirlenen temalarda çözüm üretmeye yönelik kod yazarak mobil veya web tabanlı yazılım geliştirdi.

Bu yılın temaları doğrultusunda 48 saat boyunca "ev almak isteyenlere" ve "nakite ihtiyacı olan KOBİ'lere" çözüm üretmeye yönelik projeler geliştiren girişimciler, TEB ve diğer sektörlerden gelen uzmanlardan da mentorluk desteği aldı.

48 saat sonunda, girişimcilerin projeleri, teknoloji ve finans dünyasının önde gelen isimleri, melek yatırımcılar, danışmanlar, teknokent temsilcileri, global ödeme sistemi sağlayıcıları ve TEB yöneticilerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

Jüri değerlendirmesinin ardından "Birlikte Al" ekibi birinci olurken; "Hesap Kurdu" ekibi ikinciliği elde etti. "FonZip ve OrcaTeam" ekibi başarılı uygulamalarıyla jüri özel ödülüne layık görüldü.

Geliştirdikleri projelerin tüm haklarının yanı sıra toplamda 60 bin liralık para ödülü kazanan girişimciler, TEB Girişim Evi'nden de danışmanlık desteği almaya hak kazandı.

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, eş zamanlı olarak sekiz ülkede BNP Paribas Grup iştirakleri ev sahipliğinde düzenlenen International Hackathon'un İstanbul ayağına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Adı inovasyonla anılan, Türkiye'nin dört bir yanında yenilikçi fikir ve projelerin üretilmesi için çalışan bir banka olarak, gelişen teknolojinin, iş dünyası ve tüketici davranışlarında köklü değişikliklere neden olduğunun farkında olduklarını aktaran Altıntaş, "Her şeyin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiği günümüzde bizim değişen müşteri taleplerini derinlemesine anlamamız, değişen dünyaya hızlıca adapte olmamız, ürün ve hizmetleri yine hızlı bir şekilde hayata geçirerek bu değişimi fırsata çevirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Altıntaş, şunları da kaydetti:

"TEB olarak, biz kendimizi yeni neslin bankası olarak tanımlıyor, yeni nesil girişimcilere Girişim Evimizle, TEB Özel Melek Yatırımcı Platformumuzla, Akıl Fikir Yarışması ile ve Kurum içi Girişimcilik programımızla destek oluyoruz. Fikirleri hayata geçirecek isteği olan girişimcilere ise projelerini hayata geçirebilecekleri ortamı sunuyoruz. Onlara eğitim, mentorluk ve koçluk desteği sağlayarak, ülke geneline de inovasyon kültürünün yayılmasını hedefliyoruz.

Bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptığımız International Hackathon’un ülkemizde giderek yükselen girişimcilik ekosisteminin çevik dünyasını çalışanlarımızın uzmanlığı ve derin müşteri bilgisiyle birleştirme ve müşterilerimize fayda sağlayacak yenilikçi fikirlerin hayata geçirilme süresini kısaltma amacımıza katkı sağlayacağını inanıyorum. Hackathon girişimcilerle kurmak istediğimiz sürdürülebilir bağın göstergesidir."

Uzun soluklu bir programın ilk aşaması olarak tasarlanan Hackathon kapsamında, sekiz ülkede eş zamanlı olarak tamamlanan 48 saatlik maraton sonunda kazanan girişimciler, 10 haftalık bir dijital eğitim kampına katılarak uzmanlarla birlikte projelerini geliştirme imkanı elde etti.

Geliştirdikleri projelerle aralık ayında Paris'te düzenlenecek Demo Day'de BNP Paribas uluslararası jürisinin karşısına çıkarak Türkiye'yi temsil edecek olan girişimciler, TEB'in stratejik ortağı BNP Paribas'ın 80'e yakın ülkedeki global ağı sayesinde yeni müşterilere ulaşma ve iş birliği şansına da sahip olacak.Etiketler; #Finans #TEB

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×