TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Londra'da

- TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin arkasındaki kişileri, kurumları ve zihniyeti anlatmak için gittikleri Londra'da temaslarını tamamladı

TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Londra'da

LONDRA (AA) -TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, 15 Temmuz'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmelerle ilgili Londra'daki temaslarını tamamladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan başkanlığında, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, AK Parti İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal'dan oluşan TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, İngiliz hükümet yetkilileri, düşünce kuruluşları ve medya temsilcileriyle görüştü.

Heyet temaslarının üçüncü ve son gününde düşünce kuruluşu Chatham House'un yetkilileriyle ve İngiliz parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Julian Lewis ile bir araya geldi.


- "Amaç ön yargılı havayı dağıtmak"


Heyet başkanı Talip Küçükcan, Londra'daki temaslarını AA muhabirine değerlendirdi.

Amaçlarını muhataplarına, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki kişileri, kurumları ve zihniyeti anlatmak olarak ifade eden Küçükcan, "Batıda, özellikle de medyada oluşan Türkiye ile ilgili ön yargılı havayı dağıtmak, Türkiye’deki gerçek resmi sunmak için buradaydık." dedi.

"Türkiye’de yaşanan trajedilerin ve tehlikenin boyutu batıda ya görülmüyor ya da görülmek istenmiyor." diyen Küçükcan, şunları söyledi:

"Türkiye batının bir parçasıysa batı değerleriyle uyumlu bir Türkiye isteniyorsa Türkiye’deki demokrasinin ayakta kalması gerektiğini anlattık.Türkiye’de demokrasiye bir saldırı olduğunda Türkler kadar demokrasinin beşiği olduğunu söyleyen Avrupa'nın da buna karşı çıkması gerekiyordu. Bunun yeterince yapılmadığını, Türkiye’deki demokrasi mücadelesine batının destek vermediğini, vermesi gerektiği ifade ettik."


- Temaslar sıklaşacak


Mevcut ön yargıların bir günde veya bir ziyaretle değişmesini beklemediklerini anlatan Küçükcan, "Muhataplarımızla daha sık bir araya gelmemiz gerektiği anlaşılıyor. Bu uzun bir süreçtir, başlamıştır. Beş ülkede TBMM heyetleri şu an temaslar yapıyor ama Türkiye’nin yurt dışındaki imajının düzeltilmesi, Türkiye hakkında faklı kurumların bilgilendirilmesi sadece siyasetçilerin görevi değil. Medyanın, akademisyenlerin, iş adamlarının, herkesin görevi." değerlendirmesini yaptı.

Londra'daki temaslarında muhataplarının Türkiye'deki olağanüstü hal uygulamasıyla ilgili kaygı ifade ettiğini, kendilerinin ise bu uygulamanın Türkiye anayasasının verdiği bir imkan olduğunu ve "puslu hava dağılıncaya" kadar uygulanacağını anlattıklarını aktardı.

FETÖ ile bağlantılı bazı kişilerin İngiltere'ye kaçtığını, para aklama ve algı operasyonu içinde rol aldıklarını anlatan Küçükcan, delil dosyalarının tamamlanmasıyla bu kişilerle ilgili gerekli girişimlerin başlatılacağı bilgisini verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×