TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Londra'da

- TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, FETÖ'nün darbe girişimi ve sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmeleri anlatmak üzere İngiltere'de temaslarda bulundu

TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Londra'da
02 Ağustos 2016 Salı 21:34

LONDRA (AA) - TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, 15 Temmuz'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmelerle ilgili İngiliz yetkilileri, düşünce ve sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirmek amacıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan başkanlığında, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, AK Parti İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal'dan oluşan heyet, Londra'daki temasları kapsamında bugün düşünce kuruluşları, siyasi partiler ve hükümet temsilcileriyle bir araya geldi.

Londra temasları kapsamında bu sabah düşünce kuruluşları Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) ve Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü (RUSI) yetkilileriyle görüşen heyet, öğleden sonra da İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Dış İlişkiler Bürosu Başkanı ve Milletvekili Geoffrey Clifton-Brown ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sir Simon Mcdonald ile bir araya geldi.

Talip Küçükcan başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, akşam saatlerinde de İngiltere'deki en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Britanya Müslüman Konseyi'nin (MCB) doğu Londra'daki merkezini ziyaret etti. TBMM heyeti burada MCB'nin geçen hafta göreve gelen genel sekreteri Harun Reşid Han ve diğer ilgililerle görüştü.

Temaslarında muhataplarına FETÖ ve 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili bilgi veren heyetin, İngiliz yetkililerle yapılan görüşmelerde Türkiye ve İngiltere'nin ittifak ilişkisine vurgu yaptığı öğrenildi. Heyet temaslarında muhataplarına Türkiye'de siyasi partilerin darbe karşısındaki ortak duruşunu ve FETÖ'nün oluşturduğu güvenlik riskini de aktardı.

TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti temaslarına yarın ve perşembe günü de devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×