TBMM Başkanı Kahraman Özel Harekat Dairesini ziyaret etti

- Kahraman: - "Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi. Eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk" - "Türkiye gördüğü darbelerden sonra hep toplanmıştır, her seferinde daha öteye gitmiştir, ben yine inanıyorum ki daha öteye gideceğiz"

TBMM Başkanı Kahraman Özel Harekat Dairesini ziyaret etti
28 Temmuz 2016 Perşembe 18:10

ANKARA (AA) - TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi. Eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk." dedi.

Kahraman ile beraberindeki heyet, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında uçaklar tarafından bombalanan Gölbaşı Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Özel Harekat Dairesi önündeki anıta karanfil bırakan Kahraman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TBMM Başkanlık Divanı olarak ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise şifa dileyen Kahraman, "Bir felaket durumu doğdu ama önlendi. Bunu önlemede polisimizin büyük fedakarlığı, emeği, gayreti var, vatanperverliği var, hepsine minnet doluyuz." diye konuştu.

Kahraman, Özel Harekat Daire Başkanlığı'na gelmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, öncesinde de İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı ziyaret ettiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Kahraman, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye bütün milleti ile bir darbeyi önledi, millet darbeyi yendi ve şu netice de doğdu, bundan böyle eline silah alanın darbe yapabildiği bir ülkeden demokrasiyi özümsemiş, darbelere kapısını kapatmış bir ülkeye geçmiş olduk. Demokratik hayatımız devam edecek, millet bu noktadaki iradesini ortaya koydu. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak, milletin temsilcileri olarak bize düşen görevi ifa ettik. Cumhurbaşkanımız önderlik etti, milletimiz önderlik etti. Halkımız meydanlarda demokrasiye bağlılığını ifade ediyor, demokrasi nöbeti tutuyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin de Kahraman, "Üzüldüğümüzü beyan ettik ve bir badireden kurtulmanın rahatlığı içerisinde geleceğe ait ümitvar olduğumuzu ve gelecekte yine güçlü bir Türkiye olarak dünya siyaset sahnesindeki yerimizin devam edeceğine inancımızı ifade ettik, kendilerine teşekkür ettik. Çünkü Cumhurbaşkanımızın meydana çağrısı, milletimizin bu davete büyük bir iştiyakla koşmasına vesile oldu." bilgisini verdi.

Milli meselelerde bir bütün içinde hareket edildiğini anlatan Kahraman, şu anda parti gözetmeksizin milletin bütün olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın divan üyelerine söz vererek, konuşma imkanı sağladığını dile getirdi.

- "Eksik kalan tarafları giderelim"

"15 Temmuz gecesi Meclis açık kalarak darbe girişimine karşı durdu, bundan sonra yeni darbelerin olmaması için Meclis ne gibi görevler üstlenecek, neler yapacak?" sorusuna ise Kahraman, şöyle yanıt verdi:

"Bundan sonra darbe olmayacağına göre eksik kalan taraflar hangileridir, onları giderelim. Mesela sığınak hadisemiz de basına intikal etti. Böyle bir şey beklenmiyordu. Sığınak meselemizi çözüyoruz. Niye? Sığınak sadece darbede lazım değil, selde, depremde, herhangi bir harekatta lazım olabilir.

Bir şuur ortaya koydu bütün toplum da, 'Biz bütünüz, bizim beraberliğimiz şart ve biz gelişmek için, kalkınmak için bu kardeşliğimizi sürdürmeliyiz.' Zaten Türkiye gördüğü darbelerden sonra hep toplanmıştır, her seferinde daha öteye gitmiştir, ben yine inanıyorum ki daha öteye gideceğiz. Türkiye'nin gelişmesi önlenemeyecek, bu birlik beraberlik devam edecek."

Siyasi bir yan yana geliş olduğunu aktaran Kahraman, milli iradenin TBMM'ye ait olduğunun, silahlı bir güce, şahsa veya zümreye ait olmadığının ispatının yapıldığını kaydetti.

Kahraman ve beraberindeki heyet, açıklamanın ardından, Havacılık Daire Başkanlığı'nın önünde bomba atılan alanda yetkililerden bilgi aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×