TBB Başkanı Feyzioğlu:

- "Önemli olan yapıcı olmamız yani yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını, etkinliğini, adalet dağıtırlığını sağlamamız. Ondan sonra ister kulübede yapın, ister çayırda yapın, nerede isterseniz yapın" - "Türkiye'ye diken yargıdan battı. Bu F tipi yapılanma, önce biliyorsunuz, yargıyı ele geçirdi. Yargıyı bir alet olarak kullanarak, bir temizlik yaptı, daha sonra kendi adamlarını yerleştirdi. Bunun neye mal olduğunu hep birlikte yaşadık"

TBB Başkanı Feyzioğlu:

ANKARA (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, adli yıl açılışına katılmamasıyla ilgili, "Önemli olan yapıcı olmamız yani yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını, etkinliğini, adalet dağıtırlığını sağlamamız. Ondan sonra ister kulübede yapın, ister çayırda yapın, nerede isterseniz yapın." dedi.

Feyzioğlu, "Türkiye'de Adli Yardım Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi"nin Ankara Hakimevinde gerçekleştirilen açılış töreni sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Metin Feyzioğlu, adli yıl açılışı için arzuluydu, 2'ye 8 oylama sonucuyla katılamamışlar." sözlerinin anımsatılması üzerine Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Yok, öyle bir şey değil. Biz tek tören yapılması konusunda, bu ayrılığın, gayrılığın giderilmesi konusunda tabii çok istekliydik ancak tören yeri konusunda orada herhangi bir anlaşmaya varılmamıştı. Türkiye bunları aşar, bunlar polemik konusu olmaz. Magazinleştirerek bu konuları çözemeyiz. Hep birlikte bir şey yapmamız lazım. 'Diken battığı yerden çıkar.' Türkiye'ye diken yargıdan battı. Bu F tipi yapılanma önce biliyorsunuz, yargıyı ele geçirdi. Yargıyı bir alet olarak kullanarak bir temizlik yaptı, daha sonra kendi adamlarını yerleştirdi. Bunun neye mal olduğunu hep birlikte yaşadık. Yine hep birlikte 15 Temmuz faciasını atlatıp, bu şerden hayır çıkarma adına yargının tam bağımsızlığını, tam tarafsızlığını, sıfır etkiyle karar verebilirliğini hep birlikte sağlayalım.

Bunu sağladıktan sonra adresler hiç önemli değil, çimende yapmışsın, kulübede yapmışsın, orada yapmışsın, burada yapmışsın."

Feyzioğlu, "Türkiye'de yaşayan 'hiç kimse hangi seviyede, hangi sıfatta olursa olsun, yargıya telkin, tavsiye, emir, talimatta bulunamaz'ı her vatandaşımızın kabulleneceği noktaya getirelim Türkiye'yi, şu önümüzdeki bir yıl içerisinde, ondan sonra tüm bunları aşarız." dedi.

"Beştepe'de yapılması, yargı bağımsızlığına gölge düşürdü mü?" sorusuna ise Feyzioğlu, "Tabii görüntüde sakıncalı olurdu. Biz, bunu Türkiye adına talep ettik ve dünyadan da zaten bunun geri dönüşünü aldık." şeklinde cevap verdi.

Bu hafta yurt dışına gideceğini anlatan Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dünyanın her yerinden gelen baro başkanlarına 15 Temmuz'da Türkiye'nin neyle karşı karşıya olduğunu ve Türkiye'nin meşru bir savunma içerisinde mücadele verdiğini anlatacağım. Bunu yapmak ve inandırıcılığımızın da hat safhada olabilmesi için her ayrıntıya dikkat etmemiz lazım. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı'yla ya da bir başkası ile asla bir polemiğe girmem. Zaten cumhurbaşkanları ile polemiğe girilmez.

Önemli olan yapıcı olmamız yani yargının bağımsızlığını, tarafsızlığını, etkinliğini, adalet dağıtırlığını sağlamamız. Ondan sonra ister kulübede yapın, ister çayırda yapın, nerede isterseniz yapın."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×