TAV'dan, Atatürk Havalimanı çalışanlarına psikososyal destek

TAV'dan, Atatürk Havalimanı çalışanlarına psikososyal destek
04 Temmuz 2016 Pazartesi 10:59

İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısının ardından çalışanlarına psikososyal destek sunmak üzere harekete geçti.

TAV Havalimanları açıklamasına göre, terör saldırısı sonrasında Çalışan Sağlık Danışma Koordinasyon Merkezi'ni hayata geçiren şirket, ruh sağlığı uzmanlarıyla iş birliği yaparak çalışanlarına psikososyal destek sunacak.

TAV'ın 1 Temmuz itibarıyla başlattığı psikososyal destek çalışması, ilk etapta saldırıdan doğrudan etkilenen çalışanları odağına alırken, daha sonra tüm çalışan ve yöneticileri kapsayacak şekilde grup terapileriyle devam edecek.

Çalışmaların, bir yıllık süreçte Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali içerisindeki sabit bir merkezde, psikolojik travmalar ve afet çalışmaları üzerine uzmanlaşmış psikiyatr ve psikologlardan oluşan bir ekip tarafından TAV çalışanlarıyla dayanışma içerisinde yürütülmesi planlandı.

Gerçekleştirilecek psikososyal destek hizmetleri kapsamında bireysel görüşme ve tedavi yaklaşımları, eğitim toplantıları ve grup terapileri gibi uygulamalara yer veriliyor. Çalışmayla terörün yarattığı olumsuz ruhsal etkilenmelerin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Aker, farklı kişi ve kurumların katkı sunduğu çalışmanın koordinasyonunda yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Terör olayını yaşamış, tanık olmuş ya da bir tanıdığının maruz kaldığını öğrenen kişilerde yaygın olarak şok, kaygı, korku, öfke, çaresizlik duyguları, gerginlik, uyku sorunları, yeme bozuklukları, ani irkilme, huzursuzluk, güvensizlik, sürekli tetikte olma hali, olayla ilgili görüntülerin tekrarlayıcı ve rahatsız edici biçimde akla gelmesi, odaklanma güçlükleri, unutkanlık gibi belirtiler görülebilir. Geniş kitlelere yayılan ve toplumun güven duygusunu sarsıcı travmatik olaylarda toplumsal yapının yeniden inşa edilebilmesi, etkilenenlerin gündelik yaşantılarına geri dönebilmesi ve bireylerde ortaya çıkan psikolojik ve fiziksel etkilerin kontrol altına alınması amacıyla çalışmalar yapılması önemli bir gereksinimdir."



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×