"Tahşiyecilere kumpas" davası

- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu 9 sanığın bu hallerinin devamına ve avukatlarının müdahilliğinden vazgeçtiği sanık Ali Fuat Yılmazer'e CMK'dan yeni bir avukat temin edilmesi için İstanbul Barosu'na yazı yazılmasına hükmetti - Mahkeme heyeti duruşmayı 4 gün gerçekleşmek üzere 19, 20, 22 ve 23 Eylül'e erteledi


İSTANBUL (AA) - "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "Tahşiyecilere kumpas kurduğu" iddiasıyla 33 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 9 sanığın bu hallerinin devamına ve avukatlarının müdahilliğinden vazgeçtiği sanık Ali Fuat Yılmazer'e CMK'dan yeni bir avukat temin edilmesi için İstanbul Barosu'na yazı yazılmasına hükmedildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tanık beyanlarının alınmasının ardından sanıklardan polis memuru Adem Akpınar'ın savunması alındı.

Akpınar, iddianamede yazılanın aksine Turgut Yıldırım'ın evine el bombası ve mühimmat konulması olayında gözcülük yapmadığını belirterek, "Turgut Yıldırım'a yönelik hiç bir çalışmada yer almadım ve ikameti çevresinde de görev almadım. İstihbarat C Büro Amirliği'ne takviye kuvvet olarak görevlendirilmiştik. Operasyonda gittiğim adres ile Yıldırım'ın evinin olduğu adres arasında en az 4 kilometrelik mesafe vardır. Tahşiye ile ilgili de hiç bir çalışmada yer almadım." diye konuştu.

Duruşmada, tutuklu sanık ve avukatlarının talepleri alındı. Söz alan sanık ve avukatları, tahliye talebinde bulundu.

- Ali Fuat Yılmazer'e CMK'dan avukat istendi

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ali Fuat Yılmazer’in talebi doğrultusunda, avukat tayini için İstanbul Barosu Başkanlığı’na yazı yazılmasına karar verdi.

Tutuklu sanık Hidayet Karaca'nın avukatının sağlık mazereti sunması ve mazeretinin kabul edilmesini göz önüne alan heyet, savunmasını yapabilmesi için bir sonraki duruşmada Karaca'ya yeniden süre ve imkan tanınmasına, bir sonraki duruşmada öncelikle bu sanığın savunmasının alınmasına, bir kez daha savunma yapmaması halinde savunma hakkını kullanmaktan vazgeçmiş sayılacağına karar verdi.

Yine savunması henüz alınmamış olan başka suçtan tutuklu Aytekin Ağören, Selçuk Ocaktan ve Talat Burak Karaltı ile tutuksuz sanıklardan Tolga Güzeltaş ile ilgili de iddianamenin tebliğ tarihinden itibaren uzun bir süre geçmesi ve bu sürede sanıklara savunma için gerekli süre ve imkanın sağlandığını dikkate alan heyet, sanıklardan Karaca’nın savunması tamamlandıktan sonra bu sanıkların da savunmalarının alınmasına, savunma yapmamaları haline savunma hakkını kullanmaktan vazgeçmiş sayılacaklarına hükmetti.

- Tutukluluklarının devamına hükmedildi

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ekrem Çelik, Erol Demirhan, Ertan Erçıktı, Hidayet Karaca, Hüseyin Nohut, Ömer Köse, Ahmet Öztürk ve Yurt Atayün’ün, kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren somut kanıtlar bulunması, isnat edilen suçların katalog suçlardan olması, suçlara verilecek cezanın kaçma şüphesini oluşturması, tutuklama tedbirinin orantılı sayılması ve adli kontrol hükümleri uygulanmasıyla yeterli hukuki denetim sağlanamayacağını gerekçe göstererek, bu hallerinin devamını da kararlaştırdı.

Başka suçtan tutuklu sanıklar Kazım Aksoy ve Mustafa Uyanık ile ilgili, savunmalarının alınması nedeniyle duruşmalara gelme zorunluluğunu kaldıran heyet, duruşmayı 19, 20, 22 ve 23 Eylül tarihlerine erteledi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×