'Tahşiyecilere kumpas' davası

- FETÖ/PDY'nin Tahşiyecilere kumpas kurduğu iddiasıyla aralarında firari sanık Fetullah Gülen ile Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 10'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan eski emniyet amiri Mustafa Kılıçarslan'ın tahliyesine karar verildi - Duruşma 16,17, 18 ve 19 Ağustos tarihlerine ertelendi

'Tahşiyecilere kumpas' davası

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Tahşiyecilere kumpas kurduğu iddiasıyla aralarında firari sanık Fetullah Gülen ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de bulunduğu 10'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan eski emniyet amiri Mustafa Kılıçarslan'ın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, eski emniyet amiri sanık Mustafa Kılıçarslan'ın savunması alındı.

Davanın tanıklarından gazeteci Zihni Çakır'ın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla, başka bir salonda üye hakim gözetiminde beyanının alınması kararına bazı sanık avukatları itiraz etti. Avukatlar tanık beyanının kendilerinin de bulunacağı bir zaman ve ortamda alınmasını istedi. Mahkeme heyeti, teknik aksaklıkları da göz önüne alarak Çakır'ın beyanının daha sonra alınmasını kararlaştırdı.

Duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Savunması alınan sanıklardan Kılıçarslan'ın avukatı Mustafa Aydın söz alarak, müvekkilinin kendisine yönelik suçlamalarla ilgili savunmasını ayrıntılı bir şekilde yaptığını ve sorumluluğunun bulunmadığını beyan ettiğini belirtti. Avukat Aydın, savcı Çalışkan'ın tutukluluğun devamı yönündeki görüşüne katılmadıklarını dile getirerek, müvekkilinin tahliyesini istedi.

Duruşmada söz alan diğer tutuklu sanık ve avukatları da, tahliye talebinde bulundu.

Verilen aranın ardından taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Mustafa Kılıçarslan'ın, savunmasının alınmış olması ve tutuklukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden heyet duruşmayı 16, 17, 18 ve 19 Ağustos tarihlerine erteledi.

- Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, bir numaralı sanık Fetullah Gülen ile tutuklu sanıklardan Hidayet Karaca, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek"le suçlanırken, diğer 31 sanığın "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, Gülen ve Karaca'nın, "silahlı terör örgütünü yönetme" suçundan 15 ila 22 yıl 6 ay, zincirleme şekilde "resmi belgede sahtecilik"ten 4 yıl 10,5 ay ila 22 yıl ve zincirleme şekilde "delil uydurarak iftirada bulunma" suçundan 1 yıl 10,5 ay ila 10 yıl 6 ay olmak üzere toplam 21 yıl 9 ay ila 55'er yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Ayrıca eski emniyet müdürlerinden Ali Fuat Yılmazer'in, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 9 yıl ila 21 yıl, Tufan Ergüder'in, "silahlı terör örgütüne üye olma" ile zincirleme şekilde "resmi belgede sahtecilik" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 14 yıl 3 ay ila 47 yıl 6 ay arasında değişen hapisle cezalandırılması isteniyor.

Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de "silahlı terör örgütüne üye olma" ile zincirleme şekilde "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 14 yıl 3 aydan 47 yıl altışar aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Mutlu Ekizoğlu'nun da "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 ila 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçarslan, Kazım Aksoy, Ali Cihan, Mehmet Ali Doğan, Recep Güleç, Mustafa Altunbulak, Çetin Öztürk, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Halit Akbulut, Yakup Ergün, Ufuk Yıldırım, Yasin Koyuncu ve Mustafa Uyanık'ın da yer aldığı 26 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma", zincirleme şekilde "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "delil uydurarak iftirada bulunma" suçlarından 7,5 ila 47,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×