Tacikistan-Afganistan sınırında silahlı çatışma

- Yasa dışı uyuşturucu kaçakçıları ile sınır koruma görevlileri arasında çıkan çatışmanın ardından, olay yerinde 7 kilo uyuşturucu bulundu

Tacikistan-Afganistan sınırında silahlı çatışma

TAŞKENT (AA) - Afganistan'dan silahlı bir çetenin yasa dışı yollarla Tacikistan'a uyuşturucu sokmaya çalışması üzerine, ülkenin Afganistan sınırında Tacik güvenlik güçleri ile uyuşturucu çetesi arasında silahlı çatışma çıktı.

Tacikistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesine bağlı Sınır Koruma Birliği Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Tacikistan'ın Afganistan ile sınırında bulunan Şurabad bölgesinde, yasa dışı yollarla ülkeye uyuşturucu sokmak isteyen silahlı grup ile Tacikistan sınır koruma birlikleri arasında silahlı çatışma yaşandı.

Açıklamada, taraflar arasında çıkan çatışmanın ardından uyuşturucu kaçakçılarının Afganistan hududuna gizlendiği kaydedilirken, olay yerinde toplam 7 kilo uyuşturucunun bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, silahlı çatışmanın yaşandığı yerde konuya ilişkin soruşturma ve inceleme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Afganistan'da üretilen uyuşturucunun önemli bir kısmı Tacikistan üzerinden yasa dışı yollarla Rusya ve Avrupa'ya giderken, 2015 yılında ülkede toplam 4 bin 676 kilo uyuşturucu ele geçirildi.

Afganistan ile Tacikistan arasındaki bin dört yüz kilometreden fazla ortak sınırda, yasa dışı uyuşturucu kaçakçıları ile sınır koruma birlikleri arasında zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×