Suriye'ye insani yardımların ulaştırılması

- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby: - "Kuşatma altında olan bölgelere karadan yapılan yardımlar en etkili yardım götürme yoludur. Bugünkü yardım önemli bir adımdır fakat Suriye’deki yüzbinlerce ihtiyaç sahibi insan için tatmin edici değildir"

Suriye'ye insani yardımların ulaştırılması
02 Haziran 2016 Perşembe 00:31

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Dareyya ilçesine insani yardımların ulaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Suriye’de hala yüzbinlerce insanın yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından Dareyya’ya insani yardım ulaştırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnsani yardımların bölgeye ulaştırılmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Kirby, “Kuşatma altında olan bölgelere karadan yapılan yardımlar en etkili yardım götürme yoludur. Bugünkü yardım önemli bir adımdır fakat Suriye’deki yüzbinlerce ihtiyaç sahibi insan için tatmin edici değildir.” dedi.

Suriye'de çok daha fazla bölgeye yardım götürülmesi gerektiğine dikkati çeken Kirby, "Yapılan yardımlar hala yeterli değil." ifadesini kullandı.

Kirby, iki hafta önce Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Suriye toplantısındaki konulardan birisi olan Dünya Gıda Programı’nı desteklediklerini ve buna ilişkin Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bugün telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Dünya Gıda Programı’nın devam ettiğini anımsatan Kirby, telefon görüşmesinde Kerry’nin Rus mevkidaşına, "Rusya’nın Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanarak kuşatma altında bulunan bölgelere yardımların ulaşmasını sağlamasının önemi"nden bahsettiğini kaydetti.

Kirby, Kerry’nin ayrıca Suriye’de kuşatma altındaki bölgelere yardımların düzenli gitmemesinden duyduğu kaygıyı da dile getirdiğini aktardı.

- "Rusya ile Suriye’de ortak operasyon yok

Bir soru üzerine Kirby, Rusya’nın ABD’ye Suriye’de ortak operasyon yapma teklifini de değerlendirdi.

DAEŞ ve El-Nusra’ya karşı operasyonlarda Rusya ile yakın temas halinde olduklarını belirten Kirby, ortak bir operasyona girmediklerini söyledi.

Kirby, “Belli bir seviyede iletişim olmak zorunda. Bu da büyük oranda ABD savunma Bakanlığı ve Rus ordusu arasındaki bir iletişim. Ortak bir operasyon düzenlenmedi.” ifadesini kullandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×