Suriye'ye insani yardım konusu BMGK gündeminde

- BM'nin kuşatma altındaki bölgelere havadan yardım atılması konusunda pazar günü Suriye rejimine başvuracağı bildirildi

Suriye'ye insani yardım konusu BMGK gündeminde
03 Haziran 2016 Cuma 19:15

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler'in, Suriye'de kuşatma altındaki bölgelere havadan insani yardım ulaştırılması için pazar günü Suriye rejimiyle irtibata geçeceği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de kuşatma altında yaşayan 500 binden fazla kişiye insani yardım ulaştırılması konusunu kapalı oturumda görüşüyor.

Toplantıda BM İnsani İşlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien ve BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Konsey üyelerine brifing verdi.

Edinilen bilgiye göre, O'Brien, karadan yardım ulaştırılamayan bazı bölgelere havadan yardım malzemesi atılabilmesi için pazar günü Suriye rejiminden izin isteyeceklerini söyledi.

Staffan de Mistura'nın da destek verdiği önerinin hangi bölgeleri kapsayacağı ise henüz açıklanmadı.

Öte yandan BMGK dönem başkanı Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin halen hiçbir hesap verme kaygısı olmadan kendi insanlarını öldürmeye devam ettiğini söyledi.

Rejimin son dakikada bazı bölgelere yardım girişine izin vereceği açıklamasını da "göz boyama" olarak nitelendiren Delattre, "Suriye rejiminin bazı bölgelere yardım konvoyu gönderilmesine 'izin veriyormuş' hilesine kanacak değiliz. Bu konvoyların bazılarında gıdaya, bazılarında tıbbi malzemeye bazılarında ise hiçbirine izin verilmiyor." diye konuştu.

Toplantının ardından Konsey'de alınan kararlara ilişkin açıklama yapılması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×