"Suriye'nin geleceğine Suriyeliler karar verir"

- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass: - "Suriye'deki herhangi bir grubun DAEŞ'e karşı mücadeleye sunduğu katkının, Suriye'nin siyasi geleceğinin ve yönetim şeklinin değiştirilmesine yön verme amacıyla kullanılmasına, Suriye'deki herkes katılmadıkça karşıyız" - "Suriye'nin geleceğine tüm Suriyeliler karar verir"

13 Temmuz 2016 Çarşamba 22:59

ANKARA (AA) - ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, "Suriye'deki herhangi bir grubun DAEŞ'e karşı mücadeleye sunduğu katkının, Suriye'nin siyasi geleceğinin ve yönetim şeklinin değiştirilmesine yön verme amacıyla kullanılmasına, Suriye'deki herkes katılmadıkça karşıyız." dedi.

Bass, ABD'nin bağımsızlığının 240'ıncı yıl dönümü dolayısıyla verilen resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Büyükelçi Bass, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile bugün gerçekleştirdiği görüşmelerde hangi konuların ele alındığına ilişkin soruya, "Bugün yaptığım görüşmeler, Türk hükümetiyle devam eden iş birliğimizin, DAEŞ, PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadeleye dair karşı karşıya kaldığımız her türlü meydan okumaya ilişkin görüşmelerimizin bir parçası." cevabını verdi.

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör tehditlerine dikkati çeken Bass, ülkenin zor zamanlardan geçtiğini ve Türk halkına saygılarının bir göstergesi olarak, yaşanan terör olaylarının ardından, ABD Büyükelçiliği’nin daha önce düzenleyeceği resepsiyonu bugüne ertelediğini bildirdi.

Büyükelçi Bass, Orlando, İstanbul ve Dakka’da yaşananların bir daha tekrarlanmaması için, Türk hükümetinin yanı sıra, uluslararası koalisyonun diğer üyeleriyle DAEŞ tehdidini bir an önce ortadan kaldırmaya yönelik ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

- "Sizin bildiklerinizden öte bir bilgiye sahip değilim"

"Terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından Fehman Hüseyin'in (Bahoz Erdal) öldürüldüğüne yönelik bilgiler var, bu konu hakkında bilgi sahibi misiniz?" sorusu üzerine Bass, "Bu konuda bildiğim şeyler okuduklarımdan ibaret. Konuya dair sizin bildiklerinizden öte bir bilgiye sahip değilim." değerlendirmesinde bulundu.

Bass, Fransa Büyükelçiliği’nin güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’de düzenleyeceği milli gün resepsiyonlarını iptal etmesinin ardından, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin güvenlik önlemlerini artırıp artırmadığına ilişkin soruya ise "Güvenliğe dair ortaklarımızla iş birliği çerçevesinde ya da bundan bağımsız olarak bize gelen her bilgiyi aralıksız değerlendiriyoruz, gerekli gördüğümüz zamanlarda aldığımız tehditlere yönelik güvenlik koşullarımızı düzenliyoruz. Fransız Büyükelçiliği'nin kararına baktığımızda görüyoruz ki onlar da aynı şeyi yapıyor. Ancak biz, bu geceki daveti yeniden ertelememizi gerektirecek bir neden göremedik." karşılığını verdi.

İki ülke arasında Münbiç konusunda bir anlaşma yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili de Bass, devam eden operasyonlar hakkında yorum yapmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye ve uluslararası koalisyonun diğer üyeleriyle birlikte elimizden geldiğince ve hızlı bir şekilde DAEŞ'le mücadele etmek için çalışıyoruz. Aynı şeyi, Irak topraklarında yapan Irak hükümetiyle de birlikte hareket ediyoruz. Suriye'deki herhangi bir grubun DAEŞ'e karşı mücadeleye sunduğu katkının, Suriye'nin siyasi geleceğinin ve yönetim şeklinin değiştirilmesine yön verme amacıyla kullanılmasına, Suriye'deki herkes katılmadıkça karşıyız."

Bass, "Suriye'deki herhangi bir grup" derken, PYD'yi kastedip etmediği şeklindeki soruya da "Suriye'deki her grubu, tüm grupları kastediyorum. Suriye'nin geleceğine tüm Suriyeliler karar verir. Bu da ABD'nin yıllardır yürüttüğü siyasetinin temel taşlarından biridir." yanıtını verdi.Etiketler; #abd #daeş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×