Suriye'deki iç savaş

- Rejimin uzun süredir kuşatma ve ateş altında tuttuğu Humus'un Vaer bölgesinden 350 muhalif çıktı - Esed yönetimi, Vaer'de sivilleri açlığa mahkum ediyor

Suriye'deki iç savaş

HUMUS (AA) - Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan ve uzun bir zamandan beri rejim güçlerinin kuşatması altındaki Humus'un Vaer bölgesinden 350 muhalif ayrıldı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bir süredir Beşşar Esed rejiminin acımasız saldırılarına maruz kalan Humus'un Vaer bölgesinden 350 silahlı muhalif çıkarak, kentin kuzeyindeki Dar Kebir beldesine yöneldi.

Birleşmiş Milletler'in güvenlik teminatı altında semtten ayrılan muhalifler İdlib'in güneyindeki bölgelere gidecek.

- Rejim Vaer'e insani yardım girişine izin vermiyor

Vaer bölgesindeki yerel medya aktivistlerinden Ahmed Humsi, AA muhabirine, rejim ve Hizbullah milislerinin Sünnileri bölgeden çıkartarak Humus'ta demografik yapıyla oynadığını söyledi.

Humsi, Esed güçlerinin uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Vaer'e insani yardımların girişine izin vermediğini ve bölgede binlerce sivilin açlığa mahkum edildiğini belirtti.

- Rejim Dareyya'da benzer politika izlemişti

Esed rejimi ve müttefikleri, 4 yıldır kuşatma altında tuttuğu muhaliflerin kontrolündeki Dareyya sakinlerini yıldırmak için benzer bir politika takip etmişti.

Suriye yönetimi, ilçeye 4 yıl aradan sonra ilk defa geçen haziranda kısıtlı insani yardım girmesine izin vermişti. 4 yıl boyunca kesintisiz hava saldırılarına ve varil bombalarına maruz kalan ilçedeki binaların ve altyapının yüzde 90'ı hasar görmüş, halkın yüzde 80'i göç etmişti.

Son üç ayda Dareyya'ya büyük saldırı başlatan rejim ve ortakları, ilçeyi art arda hava saldırılarıyla yıkıma uğratmış, "napalm bombası"yla vurulan ilçedeki tek hastane kullanılamaz hale gelmişti.

Baskılara dayanamayan az sayıda Dareyya sakini ve muhalifler, ağustos ayının sonlarında kenti tahliye etmeyi kabul etmek zorunda kalmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×