Suriye'deki iç savaş

- Arap Birliği Genel Sekreteri Gayt: - "Arap Birliği 'güvenli çıkış koridoru' adı verilen çalışmalarla Halep'in boşaltılmasına yönelik çabalardan rahatsızdır"

Suriye'deki iç savaş

KAHİRE (AA) - Arap Birliği, Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinin "güvenli çıkış koridoru" iddiasıyla boşaltılması çabasından "rahatsız" olduğunu açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt imzasıyla yayınlanan açıklamada, "Arap Birliği 'güvenli çıkış koridoru' adı verilen çalışmalarla Halep'in boşaltılmasına yönelik çabalardan rahatsızdır." ifadesi kullanıldı.

Yardımların kuşatma altındaki bölgelerin içine gönderilmesi şeklinde yapılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, bunun söz konusu bölgelerin halklarının dışarı çıkarılması suretiyle gerçekleştirilmeyeceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Suriye'de sivilleri ve özellikle de sağlık merkezlerini hedef alan saldırılardan duyulan endişe ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 10 gün önce yaptığı açıklamada, ülkesinin Halep'teki sivillerin ve silahlı grupların tahliyesi için koridor oluşturmayı düşündüğünü duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya'ya Halep'teki sivillerin ve silahlı grupların tahliyesi için koridor oluşturma görevini BM'ye bırakma çağrısında bulunarak, "Bizim Rusya'ya tavsiyemiz, Halep'te oluşturulmak istenen koridorun BM'ye bırakılması yönünde. Bu bizim işimiz. Tam da bu nedenle biz oradayız." demişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×