Suriye'deki iç savaş

- SNHR: "Mari ilçesinde kuşatma altında tutulan yaklaşık bin 700 ailenin hayatından ve bölgede bir insani felaket yaşanmasından endişe ediyoruz."

 Suriye'deki iç savaş

İSTANBUL (AA) - Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye'de terör örgütleri DAEŞ ile PYD tarafından Halep iline bağlı Mari ilçesinde kuşatma altında tutulan yaklaşık bin 700 ailenin hayatından endişe edildiğini belirtti.

SNHR tarafından yayınlanan raporda, Mari'nin kuzey, güney ve doğudan DAEŞ, batıdan ise PYD tarafından tamamen abluka altına alındığı ve kuşatmanın şiddetlendiği ifade edilerek, "Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan abluka altındaki yaklaşık 12 bin sivilin hayatından endişe ediyoruz. Örgüt militanlarının kente yönelik bir baskın düzenlemesi durumunda, gelişigüzel düzenlenecek intikam operasyonları ile geniş çaplı hak ihlallerinin gerçekleşmesi konusunda yetkilileri uyarıyoruz." denildi.

"Mari ilçesinde abluka altında tutulan yaklaşık bin 700 ailenin hayatından ve bölgede bir insani felaket yaşanmasından endişe edildiği"ne işaret edilen raporda, DAEŞ'in bölge sakinleri üzerine hedef gözetmeksizin bombalı saldırılar düzenlediği vurgulandı.

Raporda, uluslararası koalisyon güçlerinin, ilçenin alenen abluka altına alınması ve DAEŞ'in bombalı saldırıları karşısında etkin bir rol oynamamasının bölge sakinleri tarafından hayretle karşılandığı ifade edilerek, koalisyon güçlerinin geçen pazar günü ilçeyi koruyan muhalif birliklerini hedef aldığına ilişkin iddiaların olduğu belirtildi.

PYD'nin bölgede daha fazla köy ve beldeyi ele geçirme hedefiyle sivilleri daha güvenli bölgelere geçirmek için para aldığı kaydedilen raporda, zor insani şartlar altındaki Suriye-Türkiye sınırında bulunan yaklaşık 135 bin sığınmacıya sınır ötesi yardımların acilen ulaştırılması istendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×