Suriye'deki iç savaş

- Eski BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi: - "Suriye için endişelendiğim konu bölünmeden ziyade devletin yıkılarak çetelerin meydanda kontrolü sağlaması ve ülkenin yeni bir Somali'ye dönüşmesidir"

Suriye'deki iç savaş

CEZAYİR (AA) - Afrika Birliği'ne bağlı "Akiller Heyeti" üyesi eski Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Suriye'nin "bölünmeden ziyade yeni bir Somali'ye dönüşmesinden" endişe duyduğunu belirtti.

Cezayir parlamentosunda "Arap devrimleri... Gerçek mi... Serap mı... yoksa Komplo mu" başlığı altında düzenlenen oturuma katılan İbrahimi, medyaya yansımayan yüzü de dahil Suriye'de yaşanan tüm gerçekliklere şahit olduğunu belirtti.

İbrahimi, "Suriye için endişelendiğim konu bölünmeden ziyade devletin yıkılarak çetelerin meydanda kontrolü sağlaması ve ülkenin yeni bir Somali'ye dönüşmesidir. Suriyelilerin kendi çabalarından bir sonuç elde edilmedi. Aynı şekilde Arap dünyasının çalışmaları da başarıyla sonuçlanmadı. Tek umut ABD ile Rusya'nın krize yönelik yakınlaşması" dedi.

İran'ın Suriye'deki nüfuzunun Rusya'dan daha fazla olduğunu ifade eden ve ülkenin bölgede nüfuz alanını genişletme çabalarını eleştiren İbrahimi, "1979'da İslami olarak başlayan İran devrimi, çok geçmeden radikal Şii devrime dönüştü. Nihayetinde Şii ile Sünniler arasındaki mevcut çatışmalara kadar gelindi" diye konuştu.

BM'nin Suriye için görevlendirdiği ikinci özel elçi El-Ahdar el-İbrahimi de selefi Kofi Annan gibi başarısız olarak Mayıs 2014'te istifa etmişti. BM, 10 Temmuz'da Staffan de Mistura'yı Suriye özel elçisi olarak atamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×