Suriye'deki iç savaş

- Fetih Ordusu, Halep'in güneyinde Esed rejimi kontrolünde olan Han Tuman beldesini ele geçirdi - Beldedeki güçlere yönelik yoğun hava saldırısı başladı

Suriye'deki iç savaş


HALEP (AA) - Halep'in güneyinde Beşşar Esed rejimi kontrolünde olan Han Tuman beldesi, Fetih Ordusu'nun eline geçti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün gece beldenin batı kesimlerinde Esed rejimi güçleri ve Fetih Ordusu arasında yaşanan çatışmaların ardından Han Tuman'ın tamamı Fetih Ordusu'nun eline geçti. Rejim, beldeyle birlikte, Halidiye köyü, Tel Makla ve Tel El Zeytun tepeleri ile Han Tuman Tunelini de kaybetti.

Yerel kaynaklar, Han Tuman operasyonu için Fetih Ordusu'na Cund'ul Aksa'nın da destek sağladığını söyledi.

Dünkü çatışmalar, rejimin öğle saatlerinde helikopterle beldenin muhaliflerin elinde olan batı uçlarına varil bombalı saldırı düzenlemesi üzerine başlamıştı. Aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Çatışmaların artmasının ardından Fetih Ordusu, rejime ait iki tank ve bir mühimmat aracını imha ederek, saldırıyı püskürtmüştü. Ardından belde yakınındaki Halidiye köyü ile bulgur fabrikasını ele geçiren Fetih Ordusu, rejime ait bir binaya saldırarak 10 rejim askeri öldürmüş, rejim için savaşan Afgan Şii bir milisi esir almıştı.

Han Tuman, Halep-Şam yolu üzerinde bulunması nedeniyle stratejik önem taşıyor. Rejimin beldeyi kaybetmesi, yabancı Şii milislerin bulunduğu Halep'in güneyinde zayıflatılmasına imkan verecek.

Bu arada yaklaşık 2 saat önce beldeye ve Halidiye köyüne hava saldırısı başladığını bildiren yerel kaynaklar, şiddetli yağmurun hakim olduğu alanda rejime ait uçakların kalkış dahi yapamayacağını, bombardımanın Rus uçakları tarafından yapıldığını ifade ediyor.

Esed rejimi, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 27 Şubat'ta yürürlüğe giren kısmi ve geçici ateşkesi defalarca ihlal etmişti. ABD ve Rusya geçen cuma Lazkiye ve Şam'daki çatışmaların durdurulması için anlaşmış, en sıcak bölge olan Halep kapsam dışı bırakılmıştı. Halep'te sivil kayıpların devam etmesi üzerine ABD, Rusya'yı ateşkesin buraya da uzatılması için ikna etmeye çalışmıştı. ABD'nin çabaları önceki gece sonuç vermişti.

Geçen yıl mart ayında Ahraru'ş Şam, İslam Ordusu (Ceyşü'l İslam), Ensaruddin, Feyleku'ş-Şam, Hak Tugayı (Livau'l-Hak), Sunne Ordusu (Ceyşu's-Sunne) ve Cundu'l-Aksa gibi muhalif grupların başını çektiği 22 örgüt ve Nusra Cephesi, İdlib ilinde güçlerini birleştirerek Fetih Ordusu (Ceyş'ul Feth) adı altında bir araya gelmişti. Fetih Ordusu, nisan ayında şehrin merkezini ele geçirmişti. Geçen hafta örgütler arasındaki görüşmeler neticesinde Fetih Ordusu'nun yapısı değişmişti. İslam Ordusu (Ceyşü'l İslam) ve Ensaruddin bu çatı yapıdan ayrılmıştı. Halihazırda Fetih Ordusu'ndaki en büyük grup Ahraru'ş Şam.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×