Suriye'de Fırat Nehri'nin batısındaki çatışmalar

- Halep'in kuzeyindeki Münbiç ilçesi çevresinde SAK ve PYD'nin DAEŞ'le çatışmaları devam ediyor - SAK ve PYD güçleri ilçe merkezine batıdan 4 kilometre yaklaştı - İki haftadır kuşatma altında olan ilçede gıda fiyatları katlanarak artıyor

Suriye'de Fırat Nehri'nin batısındaki çatışmalar

HALEP (AA) - Suriye'nin Halep ilinin kuzeydoğusundaki Münbiç ilçesinin etrafında, Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin DAEŞ'le çatışmaları sürüyor. SAK ve PYD, ilçe merkezinin 4 kilometre yakınına kadar geldi.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Münbiç'te birlikte hareket eden SAK ve PYD, ilçenin batısında ve güneybatısındaki Kitap kavşağını ve Tabbaş köyünü ele geçirdi.

Çatışmalar ilçenin doğu, batı ve kuzeyinde sürerken terör örgütü DAEŞ bomba yüklü araçlar kullanarak ve mayın döşeyerek, ilçe merkezinin 4 kilometre yakınına kadar gelen SAK ve PYD güçlerini püskürtmeye çalışıyor.

Münbiç merkezde sıkışan DAEŞ, ilçenin altından kazdığı tüneller yoluyla çevre bölgelerden takviye getiriyor. Yerel kaynaklar son birkaç gün içinde aralarında "Almanyalı Ebu Talha" kod adlı bir DAEŞ komutanın 10 kişilik bir grubu başta olmak üzere bazı küçük grupların ilçeye sızdığını bildirdi.

İki haftadır SAK ve PYD kuşatması altında bulunan ilçede su ve elektrik kesintileri devam ederken gıda fiyatları hızla arttı. Kuşatma öncesi 125 Suriye lirası olan ekmeğin fiyatının 600 Suriye lirasına yükseldiğini belirten yerel kaynaklar, diğer temel gıda maddelerinin fiyatlarınının da katlanarak arttığını, durumun böyle sürmesi halinde ilçede açlık tehlikesi yaşanabileceğini kaydetti.

SAK, PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatısı altında yer alıyor. ABD yönetimi Türkiye'ye, Fırat Nehri'nin batısındaki güçlerin büyük bölümünün Arap unsurlardan oluştuğu, PYD güçlerinin geri planda bulunduğu güvencesini vermişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×