Suriye'de abluka altında ramazan

- Abluka altındaki Doğu Guta bölgesinde bulunan Cobar beldesindeki muhalifler oruçlarından taviz vermiyor - Muhalifler, iftarlarını rejim saldırıları ile harabeye dönen binalar arasında kurdukları yer sofralarında yapıyor

Suriye'de abluka altında ramazan
20 Haziran 2016 Pazartesi 12:46

DOĞU GUTA (AA) - HALİT SÜLEYMAN - Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesine bağlı Cobar beldesindeki silahlı muhalifler, Beşşar Esed rejiminin yoğun hava saldırılarına rağmen cephe hatlarında oruçlarını tutup, mevzilerini koruyor.

Kentin doğu kesimlerinde yer alan ve 3 yıldan bu yana Şam yönetimine bağlı güçlerin kuşatması altındaki Cobar beldesi, Esed güçlerinin yoğun kara ve hava saldırılarından dolayı harabeye dönmüş durumda.

Tüm olumsuz şartlara rağmen ramazan ayında oruçlarından taviz vermeyen muhalifler, sahur ve iftarlarını enkaz haline gelmiş binalar arasında kurdukları mütevazı sofralarda yapıyor. Harabeye dönmüş beldedeki halk da köşe başlarındaki tezgahlarda satılan buz ve şerbetlerle iftar yapıyor.

Beldedeki muhaliflerden Muhammed Ebu Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejimin 3 yıldan bu yana Cobar'a her türlü silahla yoğun saldırılar düzenlendiğini belirterek, şunları söyledi:

"Burası bizim bölgemiz ve Cobar'ı rejime bırakmaya niyetimiz yok. Ramazan ayının gelmesiyle aslında rahmeti ve sabrı birlikte yaşıyoruz. Muhalifler olarak Cobar beldesindeki cephe hatlarımızı terk etmeyeceğiz."

Suriye'deki zor şartlarda ramazan ayının kendileri için nasıl geçtiğini anlatan Ebu Yusuf, "Arkadaşlarımız cephe hattında Kur'an-ı Kerim okuyor. İftar vakti geldiğinde de herkes bildiği yemeği yapıyor, biz de beraber oruçlarımızı açıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Ramazan ayı bizi bir araya getirdi"

Abluka altındaki bölgede elektrik olmaması nedeniyle soğuk su içebilmek için buz aldıklarını dile getiren Ebu Yusuf, ''Ramazan bereket ve rahmet ayıdır. Günlerin uzun olmasından şikayet ediyorduk. Allah'a şükür şimdi günlerin nasıl geçtiğini bilmiyoruz. Ramazandan önce arkadaşlarla birlikte yemek yiyemiyorduk, ramazan ayı bizi bir araya getirdi. Rejimin saldırılarına rağmen cephe hatlarımızı terk etmiyor ve orucumuzu tutuyoruz." diye konuştu.

Rusya ve Esed rejimi ordusuna ait savaş uçakları ile helikopterler, başta Halep olmak üzere muhaliflerin elinde bulunan yerleşim yerlerini ramazan ayında da vakum ve varil bombalarıyla vurmaya devam etti. Hastaneler, çarşı ve pazarlar ile sivil savunma merkezlerinin hedef alındığı bombardımanlarda ramazanın ilk iki haftasında hayatını kaybedenlerin sayısı 296'ya ulaştı. Saldırılar sırasında yüzlerce kişi de yaralandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×