Sudan üniversitelerindeki gerginlik

- Hartum'daki Özel Umdurman Üniversitesi, bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan arbedenin ardından eğitime süresiz ara verdiğini açıkladı

Sudan üniversitelerindeki gerginlik
28 Nisan 2016 Perşembe 01:54

HARTUM (AA) - Sudan’ın başkenti Hartum'da karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan ve bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan arbedenin ardından Özel Umdurman Üniversitesi, eğitime süresiz ara verdiğini açıkladı.

Özel Umdurman Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Yönetim, üniversiteye mahsus çevre koşulları ile üniversitenin geleceği olan akademik atmosferi sağlayana kadar eğitime süresiz ara verildi." denildi.

Hartum'daki Özel Umdurman Üniversitesinde, ülkeyi yöneten Ulusal Kongre Partisi yanlısı ile muhalefetteki diğer partileri destekleyen öğrenciler arasında çıkan arbedede edebiyat fakültesi öğrencisi Muhammed es-Sadık, vücuduna isabet eden kurşun nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Sudan'da başta Hartum Üniversitesi olmak üzere ülkedeki farklı üniversiteler, yaklaşık 3 haftadır düzenlenen gösterilere sahne oluyor. Kordofan Üniversitesi, geçen hafta yaşanan arbedede bir öğrencinin yaşamını yitirmesinin ardından eğitime ara vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×