Srebrenitsa soykırımının 21. yılı

- AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Çam: - "Srebrenitsa annelerinin aslında yeryüzünü sağır edecek kadar büyük olan sessiz çığlıklarına ses gelmesini, çığlıklarının yankı bulmasını diliyor ve sorumluların hesap vermesini istiyoruz" - Çam, katliamda ailesini kaybeden Srebrenitsalı annelerin, soykırımı unutturmamak için el emekleriyle hazırladıkları ve 11 yaprağıyla 11 Temmuz'u simgeleyen, Srebrenitsa çiçeklerini basın mensuplarının yakasına taktı

Srebrenitsa soykırımının 21. yılı

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, "Srebrenitsa annelerinin aslında yeryüzünü sağır edecek kadar büyük olan sessiz çığlıklarına ses gelmesini, çığlıklarının yankı bulmasını diliyor ve sorumluların hesap vermesini istiyoruz." dedi.

Çam, AK Parti kadın milletvekilleri, 81 ilden gelen kadın kolları başkanları ve Boşnak anneler ile Srebrenitsa soykırımının 21'inci yılı nedeniyle, AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Programdaki konuşması öncesinde Çam, ailesini kaybeden Srebrenitsalı annelerin, soykırımı unutturmamak için hazırladıkları ve 11 yaprağıyla 11 Temmuz'u simgeleyen Srebrenitsa çiçeklerini basın mensuplarının yakasına taktı.

Srebrenitsa soykırımının 21'inci yılı nedeniyle hazırlanan, "AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Srebrenitsa Katliamı Basın Bildirisi"ni okuyan Çam, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın en büyük soykırımının, uluslararası kamuoyunun gözü önünde Srebrenitsa'da yaşandığını belirtti.

Çam, saldırılardan kaçan binlerce Boşnak'ın, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvenli bölge ilan edilen ve Hollandalı barış gücü askeri tarafından korunan Srebrenitsa'ya sığındığını hatırlattı.

Sırplar tarafından 1995 yılı Temmuz ayında dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen soykırımda, 5 günde 8 bin 372 Boşnak'ın öldürüldüğünü, yüzlerce kadın ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz edildiğini belirten Çam, "Bosna'da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı, 27 bin 734 kişi de resmi kayıtlara kayıp olarak geçti. Kimlikleri tespit edilenler ise her yıl 11 Temmuz günü Srebrenitsa'da düzenlenen törenle toprağa veriliyor." ifadelerini kullandı.

- "Bu utanç, tarihin orta yerinde duruyor"

Çam, Srebrenitsa katliamının üzerinden 21 yıl geçtiğine dikkati çekerek, "Avrupa'nın orta yerinde yaşandı" vurgusuna rağmen, Avrupa'nın Srebrenitsa'ya "soykırım" diyemediğine işaret etti.

Dünyanın, 20. yüzyılı bu korkunç ayıpla kapattığını, Avrupa'ya ve soykırıma neden olan ülkelere hala hesap soramadığını kaydeden Çam, Bosna'daki soykırımı kabul etmeyen ülkelerin, başka soykırımlara göz yumduğunu bildirdi.

Çam, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları teşkilatı olarak, Srebrenitsa'da yaşanan katliamı kınadıklarını belirterek, "Vicdanı olan herkesin kanını donduran 21 yıllık bu utanç, tarihin orta yerinde duruyor. Srebrenitsa annelerinin aslında yeryüzünü sağır edecek kadar büyük olan sessiz çığlıklarına ses gelmesini, çığlıklarının yankı bulmasını diliyor ve sorumluların hesap vermesini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Lütfiye Selva Çam, katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını vurgulayarak, Srebrenitsa annelerine ve Boşnaklara başsağlığı diledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×