Somali'ye 11 bin ton gıda yardımı yola çıktı

- AFAD Başkanı Oktay: - "Kızılay'ımızla beraber bugün, Anneler Günü olması nedeniyle özellikle seçildi. Somalili annelerin de yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Gönderdiğimiz bu yardımlar devletimizin ve milletimizin yardımlarıdır." - Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık: - "Bu manalı günde bu yardımı Somalilere ulaştırmaya gayret ediyoruz. Arkada bu gemi gibi iki gemimiz daha olacak. İnşallah planlı bir süre içerisinde bunları o bölgeye intikal ettireceğiz."

Somali'ye 11 bin ton gıda yardımı yola çıktı
08 Mayıs 2016 Pazar 16:14

İSTANBUL (AA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Somali'ye gönderilen gıda yardımına ilişkin, "Kızılay'ımızla beraber bugün, Anneler Günü olması nedeniyle özellikle seçildi. Somalili annelerin de yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Gönderdiğimiz bu yardımlar devletimizin ve milletimizin yardımlarıdır." dedi.

Oktay, Türk Kızılayı ile AFAD'ın organize ettiği ve Somali için 11 bin tonluk gıda yardımını içeren geminin Haydarpaşa Limanı'ndan ayrılış töreninde konuştu.

Somalili anneleri memnun etmek için burada olduklarını anlatan Oktay, Somali'nin yakın geçmişte yaşadığı iç savaşa ve kıtlığa dikkati çektiğini belirtti.

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki ziyaretiyle dünyanın gözlerinin Somali'ye çevrildiğini kaydetti.

Türkiye'nin Somali için bütün gücünü seferber ettiğini dile getiren Oktay, şöyle devam etti:

"Bugün Somali'nin önünde yeni bir ufuk açıldı. Bugün Türkiye'nin gittiği yerlerde bir defaya mahsus değil daima orada olduğunu gösteren bir durumun ispatındayız. Kızılay'ımızla beraber bugün, Anneler Günü olması nedeniyle özellikle seçildi. Somalili annelerin de yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Gönderdiğimiz bu yardımlar devletimizin ve milletimizin yardımlarıdır. Beş yıldır devam eden yardımların bir halkasıdır bu. Şeker ve un 11 tonluk bir yardım var."

Oktay, gemide sağlık ve inşaat konusunda ihtiyaç duyulan alet ve cihazların da gönderildiği bilgisini verdi. Bugün gemiyi uğurladıklarını aktaran Oktay, 15 günlük yolculuk sonunda yardımların yerine ulaşacağını dile getirdi.

Oktay, konuşmasının devamında Türkiye'nin eğitim, sağlık ve ticaret alanlarında Somali'ye verdiği destekler hakkında bilgiler verdi.

- Yardımlar devam edecek

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ise Haydarpaşa Limanı'nın tarihte yardım gemilerine çok kez ev sahipliği yaptığını anımsatarak, şimdiki yardımın da bunun bir örneği olduğunu söyledi.

Somali ve Doğu Afrika'nın 2011'de derin bir insanlık krizi yaşadığını aktaran Kınık, "O gün milletimizin ve devletimizin büyük bir eş güdümüyle dev bir insanlık operasyonu başladı. O gün kamu kurumlarıyla birlikte bu yardımları o bölgeye ulaştırdık. Afetin erken dönem etkileri geçtikten sonra o bölgeyi şenlendirecek ve kalkındıracak yatırımlara giriştik." ifadelerini kullandı.

Kınık, söz konusu bölgenin her 5-6 yılda bir küresel bir afet kriziyle karşı karşıya kaldığı tespitinde bulunarak, Afrika'nın son 2-3 yıldır yağmur almada sıkıntı yaşadığını aktardı.

Yardımın operasyonel kıymetinin 23 milyon lira olduğu bilgisini veren Kınık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu manalı günde bu yardımı Somalilere ulaştırmaya gayret ediyoruz. Arkada bu gemi gibi iki gemimiz daha olacak. İnşallah planlı bir süre içerisinde bunları o bölgeye intikal ettireceğiz. 50 bin ton şeker ve 50 bin ton buğday bu anlamda şeker fabrikalarından ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nden Somali için ayrılmıştı."

Konuşmaların ardından 5 bin ton şeker ve 6 bin ton un yüklü Sea Amore isimli yük gemisi Haydarpaşa Limanı'ndan yola çıktı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×