Soma'daki maden faciası davası

- Manisa'nın Soma ilçesinde 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin Akhisar Sulh Ceza Mahkemesinde açılan davada, Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar ve Haluk Sevinç hakkında daha önce savcılık tarafından verilen takipsizlik kararlarının kaldırıldığını bildirdi - Manisa Baro Başkanı Arslan: - "Soma Cumhuriyet Savcılığı Alp Gürkan ve diğerlerinin ifadelerine başvurarak ifadelerini aldıktan sonra ek iddianame düzenlemesi gerekiyor"

Soma'daki maden faciası davası

MANİSA (AA) - Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, Manisa'nın Soma ilçesinde 14 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin Akhisar Sulh Ceza Mahkemesinde açılan davada, Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar ve Haluk Sevinç hakkında daha önce savcılık tarafından verilen takipsizlik kararlarının kaldırıldığını belirtti.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alp Gürkan ile ilgili olarak daha önce Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildiğini ve karar yapılan itirazların da Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmalarda Alp Gürkan ile ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu vurgulayan Arslan, şu bilgileri paylaştı:

"Süreç içerisinde Soma Cumhuriyet Savcılığı Alp Gürkan ile ilgili yeni bir gelişme olmadığından dolayı bu talepleri reddetmişti. Fakat geçtiğimiz haziran ayında Bilirkişilerin mahkemeye vermiş olduğu raporunda Alp Gürkan ile dava dışı olan Hayri Kebapçılar ve Haluk Sevinç'in de meydana gelen faciada kusurlu olduklarını belirttiler. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi de gereğinin yapılması için Soma Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.

Soma Cumhuriyet Savcılığı da bunun sonucunda daha önce kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen evrakla ilgili olarak Akhisar Sulh Ceza Mahkemesine müracaat ederek dosya üzerindeki bu kararın kaldırılmasını talep etti. Akhisar Sulh Ceza Mahkemesi de bilirkişi raporunda Alp Gürkan'a suç iddiası edildiği için daha önce verilmiş olan kararı kaldırdı ve Soma Cumhuriyet Savcılığına da gereğinin yapılması amacıyla kararı gönderdi.

Bu aşamadan sonra yapılacak olan şey, Soma Cumhuriyet Savcılığı Alp Gürkan ve diğerlerinin ifadelerine başvurarak ifadelerini aldıktan sonra ek iddianame düzenlemesi gerekiyor. Soma Cumhuriyet Savcılığında şu anda bu işlemlerin yapılması amacıyla soruşturma devam ediyor."

- Alp Gürkan için dava yolu açıldı

Soma ilçesinde 14 mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciası davası ile ilgili olarak Akhisar Sulh Ceza Mahkemesinde açılan davada, Soma Kömürleri AŞ eski yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan hakkında verilen takipsizlik kararı ile Maden Projelendirme ve Etüd Müdürü olarak çalışan Hayri Kebapçılar ile Soma Bölge Müdürü Haluk Sevinç hakkındaki takipsizlik kararlarının kaldırıldığına ilişkin 5 Eylül'de alınan karar, dava dosyasına konuldu.

Alp Gürkan hakkında dava açılmasını sağlayacak karar, şöyle:

"Dosyanın incelenmesinde; Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 30/10/14 tarih, 2014/1567 soruşturma numaralı dosya ile şüpheliler Alp Gürkan, Haluk Sevinç ve Hayri Kebapçılar hakkında Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçu neden ile 05/09/2014 tarihli bilirkişi asli raporunda herhangi bir kusur belirtilmediği, şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair somut herhangi bir delilin elde edilemediği ve yeterli şüphenin oluşmadığı nedenleri ile şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği, Akhisar Sulh Ceza Hakimliğince 28/11/2014 tarih, 2014/746 Değişik İş sayılı karar ile yapılan itirazın reddedildiği anlaşılmıştır.

Yapılan incelemede; Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2015/81 esas sayılı dosyası kapsamında dosyanın bilirkişi incelemesi amacı ile bilirkişilere tevdi edildiği, söz konusu bilirkişi raporunda şüpheliler Alp Gürkan, Haluk Sevinç ve Hayri Kebapçılar’ın olayın meydana gelmesinde kusur ve ihmallerinin bulunduğu belirtilmiştir.

CMK'nun 173/6 maddesi uyarınca yeni delil olarak kabul edilebilecek olan bu söz konusu bilirkişi raporu esas alındığında kamu davasının açılabilmesi amacı ile Soma Cumhuriyet Başsavcılığı 30/10/2014 tarihli, 2014/1567 soruşturma sayılı ek kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına karar vermek gerekmiş, şüpheliler Alp Gürkan, Haluk Sevinç ve Hayri Kebapçılar yönünden ortadan kaldırılmasına 'kesin' olarak karar verildi."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×