Soma'daki maden faciası davası

- Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın sekizinci duruşması yarın yapılacak

Soma'daki maden faciası davası

MANİSA (AA) - Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın sekizinci duruşması yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.

Dava nedeniyle Akhisar Belediyesinden 4 yıllığına kiralanan ve mahkeme salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezinin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınarak, mahkeme salonu etrafında barikatlar kuruldu.

Çok sayıda güvenlik görevlisinin görev alacağı duruşma, yarın saat 09.00'da başlayacak.

Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın yedinci duruşması sonunda, 6 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmişti. Ayrıca, Türkiye Kömür İşletmeleri ile Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. arasındaki yazışmaların 2009'dan itibaren istenmesi, MTA'dan gelecek analiz ve bilirkişi raporlarının beklenmesi kararlaştırılmıştı.

- Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlik ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×