SMDK Başkanı Abde:

- "Rejimin son Cenevre görüşmelerindeki ciddiyetsizliği, ABD'nin yanında bölgedeki siyasi süreci yönlendirme iddiasında olan Rusya'nın, kendisine biçilen Esed'e baskı yapma rolünü yerine getirmediğinin işaretidir" - "Rejimden siyasi çözüme dair herhangi bir güvence almış değiliz" - "Suriye'deki insani durumda bir düzelme gözlemlenirse o zaman siyasi süreç konuşulabilir"

SMDK Başkanı Abde:
10 Haziran 2016 Cuma 12:16

ANKARA (AA) - Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Abde, Rusya'nın devrimi yenmek ve Beşşar Esed'in istediği doğrultuda bir rejim kurmak istediğini söyledi.

Abde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Rejimin son Cenevre görüşmelerindeki ciddiyetsizliği, ABD'nin yanında bölgedeki siyasi süreci yönlendirme iddiasında olan Rusya'nın, kendisine biçilen Esed'e baskı yapma rolünü yerine getirmediğinin işaretidir." dedi.

Moskova yönetiminin bu tutumunun arkasında farklı sebepler bulunabileceğini belirten Abde, şunları kaydetti:

"Ruslar hem diplomatlar vasıtasıyla hem de alenen rejime baskı yapma konusunda manevra alanlarının darlığından bahsediyorlar. Belki, beklentileri yükseltmemek için böyle diyorlar ya da ülkedeki siyasi değişiklik konusunda gerçekten istekleri yok. Belki de Rusya yeni bir ulusal birlik hükümetinin kurulduğu, rejimin devam ettiği, bunun da ötesinde Esed'in bir kez daha devlet başkanlığına aday olduğu bir siyasi sürecin tasavvuru içinde bulunabilir."

Rusya'nın Ahrar'uş Şam ve Ceyş'ul İslam gibi muhalif grupları terör örgütü listesine aldırmaya çalışmasının ardında devrimi hezimete uğratma niyeti olduğuna dikkati çeken Abde, "Suriye muhalefetinin ve 'Suriye'nin Dostları Grubu'nun bu konudaki duruşları çok açıktı. 2012'deki konferansa göre, bu iki yapı rejime karşı savaşan iki mutedil yapıdır, devrimin en önemli temellerini oluşturmaktadırlar ve bu ikisi olmadan siyasi çözümden bahsedilemez." diye konuştu.

Abde, müzakere süreciyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Rejimden siyasi çözüme dair herhangi bir güvence almış değiliz. Staffan de Mistura (BM Suriye Özel Temsilcisi) da bize rejimin sunduğu herhangi bir teklifin ayrıntısını ibraz etmedi. Suriyeli muhalifler geçiş döneminin ayrıntıları üzerinde çalışıyor. Bu çalışma Müzakere Yüksek Komitesi'nin onayından geçtikten sonra de Mistura'ya iletilecek."

SMDK Başkanı, uluslararası toplumdan kimin siyasi çözümü istediğini kimin istemediğini netleştirmesi çağrısında bulundu.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi'nin genişletilmesinin şu an mümkün olmadığını söyleyen Abde, komitenin gücünü aldığı Riyad Konferansı'nda yayımlanan bildiri üzerinde anlaştıkları zaman yeni tarafların müzakere heyetine dahil edilebileceğini aktardı.

- "İnsani durum müzakere dahi edilemez"

Suriye'deki insani yardım eksikliğine de değinen Abde, Birleşmiş Milletler'in (BM) bazı bölgelere havadan insani yardım atılması için rejimin onayını beklediğini hatırlatarak "Rejimin buna niyeti olsa karadan yardım girişine izin verirdi." diye konuştu.

BM tahminlerine göre 28 bölgede 700 bin, SMDK'ya göre ise bir milyon Suriyelinin kuşatma altında olduğunu dile getiren Abde, "İnsani durum müzakere dahi edilemez. Bizler durumu takip ediyoruz. Eğer Suriye'deki insani durumda bir düzelme gözlemlenirse o zaman siyasi süreç konuşulabilir." ifadelerini kullandı.

SMDK Başkanı Abde ayrıca, Rusya ile ABD arasında Suriye'nin yeni anayasası konusunda bir anlaşma olduğu haberleri üzerine ABD'li yetkililerle irtibata geçtiklerini kaydetti ve söz konusu yetkililerin haberleri yalanlayarak "anayasanın toplumsal bir sözleşme olduğunu, anayasayı yazacak açık mekanizmaların mevcudiyetini ve bunun Suriye halkı olmadan yapılamayacağını" vurguladığını aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×