Sırpların yıktığı Ferhadiye Camisi yarın açılıyor

- Törene, Başbakan Davutoğlu da katılacak

Sırpların yıktığı Ferhadiye Camisi yarın açılıyor
06 Mayıs 2016 Cuma 11:50

BANYA LUKA (AA) - Bosna'daki savaşta Sırpların temellerine dinamit yerleştirerek yıktığı Ferhadiye Camisi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı törenle yarın açılacak.

Bosna Hersek'in en önemli Osmanlı eserlerinden biri olarak kabul edilen Banya Luka şehrindeki cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle yeniden inşa edildi.

Sırpların temellerine dinamit yerleştirmesi sonucu yıkıldığı 7 Mayıs 1993 tarihinden tam 23 yıl sonra yeniden faaliyet geçecek olan caminin açılış törenine Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic de katılacak.

Açılış törenine ayrıca ülke genelinden ve yurt dışından 20 bine yakın vatandaşın da iştirak etmesi bekleniyor.

Osmanlı Devleti'nin Bosna Beylerbeyi Ferhat Paşa tarafından 1579 yılında yaptırılan Ferhadiye Camisi, ülkedeki en önemli miraslardan biri. Bosna'daki savaşın devam ettiği 7 Mayıs 1993 tarihinde Sırplar tarafından yıkılan cami, 2001 yılında Bosna Hersek İslam Birliği tarafından yeniden inşa edilmeye başladı. Kaynak yetersizliği nedeniyle duran çalışmalar, TİKA'nın destekleriyle tamamlandı.

Bu arada, Ferhadiye Camisi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne adaylık süreci de devam ediyor.

Bosna'daki savaşta 614 cami, 218 mescit, 69 Kur'an kursu, 4 tekke, 37 türbe ve 405 farklı vakıf eseri yıkılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×