Sırbistan'da AB referandumu olmayacak

- Sırbistan Başbakanı Vucic: - "Avrupa yolumuza devam edeceğiz. Bizde referandum olmayacak"

Sırbistan'da AB referandumu olmayacak
27 Haziran 2016 Pazartesi 18:34

BELGRAD (AA) - Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, AB üyelik sürecine ilişkin Sırbistan'da referandum yapılmayacağını açıkladı.

Sırbistan'daki Amerikan Ticaret Odası'nın iş yemeğine katılan Vucic, burada yaptığı açıklamada, yeni kurulacak hükümetin Avrupa değerleri için mücadele etmeyi sürdüreceğini vurgulayarak, "Sırbistan'da Avrupa yolu hakkında referandum yapılması söz konusu değildir." diye konuştu.

Yeni hükümetin programı, sorumlulukları ve kararlılığıyla Avrupa yolunda kalacağını dile getiren Vucic, Birleşik Krallık gibi Sırbistan'da da AB referandumu yapılmasını isteyenlerin ise 4 yıl daha bekledikten sonra seçimi kazanıp bunu yapabileceklerini ifade etti.

Vucic, "Avrupa yolumuza devam edeceğiz. Bizde referandum olmayacak." diye konuştu.


- Karadağ'da AB hedefinden vazgeçmeyecek


Öte yandan, bugün mecliste milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Karadağ Başbakanı Milo Dukanovic de Birleşik Krallık'taki AB referandumunun sonucu ne olursa olsun, ülkesinin AB üyeliği hedefinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Hükümetin dış politikadaki hedeflerine bağlı kalacağını söyleyen Dukanovic, "Birleşik Kralllık halkının verdiği karara koşulsuz saygı duyuyoruz ancak hükümetimiz iç ve dış politikadaki hedeflerine bağlı kalacaktır. Bu hedeflerden biri de AB üyeliğidir." dedi.

Karadağ'ın katılım müzakerelerinde 22 fasıl açtığını anımsatan Dukanovic, "Avrupa entegrasyonunda bölgenin lider ülkesiyiz. Uyguladığımız reformlar ise Karadağ'ın uluslararası toplum için ne denli güvenilir bir partner olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Birleşik Krallık'taki referandum sonucunun ardından Balkan ülkelerindeki aşırı sağcı kesim, AB üyeliğinden vazgeçilmesi gerektiğini, bu anlamda Birleşik Krallık'ın kararından memnuniyet duyduklarını dile getirmişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×