ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi

- Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi Taşkent'te toplandı

ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi

TAŞKENT (AA) – Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başladı.

ŞİÖ zirvesi kapsamında dün Taşkent’te gayriresmi görüşmelerde bulunan örgüte üye ülkelerin devlet başkanlarının zirve toplantısı, evsahibi Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un başkanlığında başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın katıldığı toplantıda ayrıca ŞİÖ Genel Sekreteri Raşid Alimov ile ŞİÖ Bölgesel Terörle Mücadele Birimi (RATS) İcra Direktörü Yevgeniy Sisoyev de hazır bulundu.

Toplantının açılışında konuşan Kerimov, örgüte dönem başkanlığı yapan Özbekistan'ın, bu görevindeki öncelikleri olarak örgüt çerçevesinde çok yönlü karşılıklı iş birliğinin sürekli olarak geliştirilmesine, geçen sene Ufa’da (Rusya) düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi ve daha önceki toplantılarda sağlanan mutabakatların hayata geçilmesine önem verdiğini belirtti.

Kerimov, örgüte üye ülkelerin de katılımıyla ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi ve gözlemci ülkelerin liderlerinin de katılımıyla düzenlenecek genişletilmiş toplantılarda ele alınacak gündem maddeleri ve imzalanacak anlaşmaların belirlendiğini, ayrıca üyelik süreci başlatılan Hindistan ve Pakistan’ın örgüte tam üyeliğine ilişkin eylem planı konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti.

Özbekistan’ın dönem başkanlığı boyunca örgütün faaliyetine ilişkin 50’den fazla toplantı ve etkinliğin gerçekleştirildiğini ifade eden Kerimov, bugünkü zirvede ele alınmak üzere kapsamlı belgelerin hazırlanarak sunulduğunu ve bunun örgütün tüm kurumları ve üyelerinin ortak çalışmalarının sonucu olduğunu vurguladı. Kerimov, bugün Taşkent Deklarasyonu ile örgütün 2025 yılına kadar stratejik kalkınma eylem planının imzalanacağını, bu dokümanların örgütün faaliyeti ve esas amaçlarının hayata geçilmesine yön verici güvenilir siyasi altyapı oluşturacağını belirtti.

Bugün imzalanması öngörülen Hindistan ve Pakistan’ın üyelik statüsüne ilişkin yükümlülükleri memorandumunun Şanghay İşbirliği Örgütü’nün gelişmesi sürecinde önemli bir etap olacağını vurgulayan Kerimov, ilgili taraflar arasındaki müzakere sürecinin zorlu geçtiğini belirtti. Kerimov, buna rağmen sonuç itibarıyla tüm zorlukları aştıklarını ve taraflar arasındaki bazı görüş farklılıkları konusunda örgütün ortak stratejik görev ve amaçlarına riayet ederek, uzlaşma sağladıklarını belirtti.

Bugün ele alınacak gündem maddelerinin yanı sıra 2016-2017 yıllarında örgüte dönem başkanlığı yapacak ülkenin de belirleneceğini kaydeden Kerimov, bugün ayrıca örgüt çevresinde tarafları ilgilendiren güncel ve bölgesel meseleleri de ele alacaklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×