"Şile Belediyesi Geleneksel Yağlı Güreş Müsabakaları"

- Şile Belediye Başkanı Tabakoğlu: - "Geleneksel Şile Yağlı Güreş Müsabakalarını 10 yıldır gerçekleştiriyoruz. Bu yılki organizasyonda Kırkpınar'da yarışan başpehlivan, başaltı, deste, büyük ve küçük boy gibi kategoride 300'ü aşkın pehlivan ağırlıyoruz" - Milli birliğimizi ve beraberliğimizi, şu son günlerde yaşadığımız olaylarla bir kez önem arz eden moral motivasyonla dayanışmamızı pekiştirmeye çalışıyoruz. Burada her siyasi görüşte insanımız var. Bir ve beraber olduğumuzu buradan dünyaya haykırıyoruz"

19 Ağustos 2016 Cuma 18:01

İSTANBUL (AA) - Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, bu yıl geleneksel Şile Yağlı Güreş Müsabakalarının 10'uncusu düzenlediklerini ve Şile Er Meydanı'nda, 300 pehlivanı ağırladıklarını belirterek, "Milli birliğimizi ve beraberliğimizi şu son günlerde yaşadığımız olaylarla bir kez önem arz eden moral motivasyonla dayanışmamızı pekiştirmeye çalışıyoruz. Burada her siyasi görüşte insanımız var. Bir ve beraber olduğumuzu buradan dünyaya haykırıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın misafir olduğu Geleneksel Şile Yağlı Güreş Müsabakası'na çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. 300'ün üzerinde pehlivanın bir biriyle güreşerek ter döktüğü organizasyon hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Tabakoğlu, Şile Yağlı Güreş Müsabakalarının geçmişinin yüzyılları bulduğunu ancak belediye olarak bunu geleneksel hale getirdiklerini ve bu sene 10'uncusunu düzenlediklerini söyledi.

Kırkpınar'da yarışan başpehlivan, başaltı, deste, büyük ve küçük boy gibi kategorilerle 300'ü aşkın pehlivanı ağırladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tabakoğlu, "Vatandaşımızın ciddi bir teveccühü var. Tüm Türkiye'de aslında ata sporumuz destekleniyor. Güreşçilerimiz hem iktisadi hem de insan kaynağı olarak zengin bir alt yapıya sahiptir. Bize düşen de halkımızla el ele vererek ata sporumuza sahip çıkmaktır. Gençliği de bir noktada spor kültürüyle hemhal etmek." diye konuştu.

"Şu er meydanında 50 başpehlivanımız var" diyen Belediye Başkanı Tabakoğlu, şöyle devam etti:

"Bu etkinliği 10 yıldır sürdürüyoruz. 15.00 sularında başlıyoruz. İnanın katılan insanlar acil ihtiyaçların dışında hiç ayrılmadan saat 24.00'a kadar burada güreşleri izliyorlar. Bundan keyif alıyoruz. İnsanlarımız mutlu, bizler mutluyuz. Özellikle milli birliğimizi ve beraberliğimizi, şu son günlerde yaşadığımız olaylarla bir kez önem arz eden moral motivasyonla dayanışmamızı pekiştirmeye çalışıyoruz. Burada her siyasi görüşte insanımız var. Bir ve beraber olduğumuzu buradan dünyaya haykırıyoruz."

Tabakoğlu, Şile Belediyesi Yağlı Güreş Müsabakalarının ciddi bir organizasyon olduğunu ve sponsorlarla dereceye gidenlere ödüller verildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Cuma Şile'nin bir toplanma günüdür. 57 köyden hemşehrilerimiz otobüslerle buraya geliyorlar. Özellikle herkes müsabakayı merakla bekliyorlar. Toplamda 100 bin liranın üzerinde ödül dağıtacağız. Yüzümüzü kızartmayacak şekilde hizmetlerimizi sürdürüyoruz."

Şile Yağlı Güreş müsabakaları geç saatlere kadar devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×