Siirt'teki terör operasyonu

- DBP Merkez İlçe Başkanı Ekinci, "silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya finans sağlamak" suçundan tutuklandı

Siirt'teki terör operasyonu
18 Haziran 2016 Cumartesi 11:26

SİİRT (AA) - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siirt Merkez İlçe Başkanı Beşir Ekinci, "silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya finans sağlamak" suçundan tutuklandı.

Siirt Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, 10 ay önce terör örgütü PKK'ya finansman desteği sağlayan, yardım ve yataklık yapan, eleman temini yönünde faaliyette bulunan kişilere yönelik düzenlenen operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve dün evinde gözaltına alınan Ekinci, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye götürüldü.

Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Ekinci, ''silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya finans sağlamak, yardım ve yataklık yapmak, terör örgütüne eleman temini içerisinde aktif olarak faaliyette bulunmak'' suçlarından tutuklandı.

- 4 kişi tutuklanmıştı

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 30 Eylül 2015'te düzenlenen operasyon kapsamında, DBP Siirt İl Başkanlığı ile İHD ve Meya-Der şube binalarında yapılan aramada, uzun namlulu silah ile 90 boş kovan, 3 fişek, 80 gaz kapsülü, 2 gaz maskesi filtresi, 116 örgütsel içerikli CD, terör örgütü mensupları ile elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimlerinin bulunduğu değişik ebatlarda 497 poster, terör örgütü ve uzantılarına ait 825 sözde flama, örgüt üyelerine ait 223 fotoğraf, haklarında toplatma kararı bulunan 89 kitap, 607 dergi ile çok sayıda doküman ele geçirilmişti.

Operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden DBP'li yöneticiler Kadriye Cengiz ve Refik Kaçar ile İHD Siirt Şubesi üyesi Mirza Ekin, "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmış, DBP İl Başkanı Reşit Teymur, Merkez İlçe Başkanı Beşir Ekinci ve DBP Siirt Belediye Meclisi Üyesi Abdulbaki Taşçı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Operasyon kapsamında 25 Şubat’ta Teymur DBP il binasında yakalanarak ''silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya finans sağlamak, yardım ve yataklık yapmak, terör örgütüne eleman temini içerisinde aktif olarak faaliyette bulunmak'' suçlarından tutuklanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×