Siirt'te "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi"

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde ve Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen, "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi" kapsamında, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce kayıtları alınan vatandaşlara gün içerisinde kullanmaları için bisiklet tahsis edildi

Siirt'te
30 Nisan 2016 Cumartesi 11:55

SİİRT (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde ve Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen, "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi" kapsamında, Siirt İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce kayıtları alınan vatandaşlara gün içerisinde kullanmaları için bisiklet hizmeti başlatıldı.

Siirt'te sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla vatandaşlara ücretsiz bisiklet hizmeti sunuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde ve Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen, "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi" kapsamında, İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce kayıtları alınan vatandaşlara günlük ihtiyaçlarında kullanılmak üzere bisiklet tahsis edildi.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında Türkiye genelinde 1 milyon bisiklet dağıtılacağını, bunun 4 bininin Siirt'te verileceğini belirtti.

Bugüne kadar il genelinde bin 100 bisiklet dağıttıklarını anlatan Özdemir, toplumun her kesimine sağlıklı yaşam alışkanlığını kazandırmak istediklerini, sağlıklı yaşam kültürünü kazandırdıkları zaman basit tedbirlerle birçok kronik ve ölümcül hastalığın önüne geçeceklerini kaydetti.

Sağlıklı ve hareketli bir yaşam için çalışmalarının devam ettiğini aktaran Özdemir, bu kapsamda müdürlük bahçesinde bisiklet park alanı kurduklarını ve burada bulunan bisikletleri ücretsiz olarak vatandaşların hizmetine sunduklarını bildirdi.

Birçok yerde olduğu gibi Siirt'te de hareketsiz bir toplumun varlığının söz konusu olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Biz de bu hareketsiz toplumu harekete geçirmek için müdürlüğümüz bahçesinde kurduğumuz bisiklet park yerimizdeki 10 adet bisikletimizi sağlık çalışanları başta olmak üzere, vatandaşlarımızın hizmetine açıyoruz. Vatandaşlarımız buradan geri getirmek suretiyle ve kimlik fotokopisi karşılığında ücretsiz bir şekilde bisiklet alabilirler."

Özdemir, uygulamanın devamlılığını sağlamak amacıyla, vatandaşlardan bisikletlere zarar vermeden kullanmalarını beklediklerini ifade etti.

- Vatandaşlar uygulamadan memnun

Ücretsiz bisikletten faydalanan Hayrettin Sevinç mesai saatleri içerisinde kimlik fotokopisi karşılığında bisiklet alıp, sağlıklı yaşam için pedal çevirme fırsatı elde ettiklerini belirtti.

Hareketli bir yaşam için uygulamayı önemli bulduklarını anlatan Sevinç, "Bisikleti aldıktan sonra yaklaşık 2 saat kullanıyorum. Keyifli bir sürüşten sonra geri veriyorum. Bisiklet sürmek, hem sağlığımız hem vücudumuz için çok faydalı. Herkesin bu uygulamadan yararlanmasını bekliyoruz." dedi.

Lise öğrencisi Ferhat Oral da uygulama sayesinde bisiklete bindiğini vurgulayarak, "Maddi durumumuz iyi olmadığı için bisiklet alamıyoruz. Müdürlüğün sağladığı bu imkanlarla ücretsiz bisiklet kullanıyoruz. Uygulamadan çok memnunuz." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×