Senegal'de sağlıklı sünnet organizasyonu

- Diversity Farklılık Derneği, Batı Afrika ülkesi Senegal'in başkenti Dakar'da bin 200 çocuğu sünnet ettiriyor

Senegal'de sağlıklı sünnet organizasyonu
24 Mayıs 2016 Salı 14:21

DAKAR (AA) - Diversity Farklılık Derneği'nin 2016 sağlık projelerinden olan sünnet organizasyonlarından ikincisi Batı Afrika ülkesi Senegal'in başkenti Dakar'da başladı.

Türkiye'den gönüllü doktor ve sağlıkçılarla derneğin Dakar'daki temsilcilerinin birlikte düzenlediği organizasyonda 27 Mayıs'a kadar yaklaşık bin 200 çocuğun sünnet ettirilmesi hedefleniyor.

Etkinliğin açılışında Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliği 2'nci Katibi Bertan Mantıkçı, İstanbul Arel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Çomak ve Senegalli yetkililer birer konuşma yaptı.

Diversity Farklılık Derneği Senegal Temsilcisi Abdurrahman Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkede sağlıklı sünnet organizasyonuna büyük ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Organizasyonun ücretsiz oluşu ve uzman ekibin titiz çalışması nedeniyle ilginin arttığını kaydeden Aslan, "Yerli gözlemcilerin hazır bulunduğu organizasyonda ilk gün 250 sünnet planlanırken, 500’ün üzerinde başvuru olması ülkedeki sünnet ihtiyacına işaret ediyor." dedi.

Aslan, Afrika'da hastanelerde sünnet hizmetinin çok pahalı olduğuna dikkati çekerken, "Gerekli şekilde müdahale edilmediği zaman yerel tekniklerle sakıncalı bir yöntemle yapılıyor, bu da çocukların ilerideki hayatları için ciddi risk oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Diversity Farklılık Derneği olarak 30 kişilik ekiple Dakar'daki organizasyonda görev aldıklarını belirten Aslan, hayırseverlerin online bağış yoluyla "Kirvem Olur Musun-Senegal" kampanyasıyla da Afrikalı ihtiyaç sahibi bir çocuğa kirve olabileceklerini sözlerine ekledi.

Derneğin, ilki Şubat 2016’da Benin - Cotonou’daki yapılan organizasyonunda bin 130 çocuk sünnet ettirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×