Sendikaların "Demokrasi Cephesi" çağrısı

- DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak basın açıklamasıyla muhalefeti, oluşumu planlanan "Demokrasi Cephesi" adı altında bir araya gelmeye çağırdı

Sendikaların
28 Haziran 2016 Salı 14:42

İSTANBUL (AA) - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) ortak basın açıklaması yaparak, muhalefeti oluşumu planlanan "Demokrasi Cephesi" adı altında bir araya gelmeye çağırdı.

Cağaloğlu’ndaki İstanbul Tabip Odası’nda (İTB) yapılan basın açıklamasına, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB Başkanı Emin Koramaz katıldı.

4 kurum adına yapılan açıklamayı okuyan TTB Başkanı Tükel, Türkiye’de iktidarın, bugün kendi iktidarı karşısında gördüğü her kesime savaş açtığını ileri sürerek, "Ülkemiz her geçen gün daha fazla uçuruma sürüklenmektedir. İktidar fiili olarak uygulamaya soktuğu Başkanlık sistemini bir anayasa değişikliği ile güvence altına almak için her yolu kendisine mubah görmektedir” iddiasında bulundu.

Tükel, demokrasinin en basit ilkelerinin dahi rafa kaldırıldığını savunarak, şunları öne sürdü:

"Otoriter ve baskıcı iktidar, ayakta kalabilmek için demokrasi adına ortaya çıkan bütün evrensel değerlerin içini boşaltmakta, ihtiyacı olan finansı da en kolay doğaya ve emeğe saldırarak yaratmaktadır. Bugün siyasi iktidar doğanın ve kentlerin talanının önünü açarak yaşam alanlarımıza saldırmaktadır. Yeraltı kaynakları kar hırsıyla talan edilirken doğa, ağacı, kurdu kuşu, börtü böceğiyle yok edilmektedir. Savaş çığırtkanlığı yapıp barış şansını bu toplumun elinden alanlar insanlığın, işçinin, doğanın, kadının, çocukların, hayvanların, kentlerin düşmanıdır. Bu koşullar altında toplumsal muhalefetin bütünlüğünü sağlayarak onu harekete geçirmeyi sağlayacak, karanlığa karşı işaret fişeği olacak bir demokrasi cephesi acil olarak kurulmalıdır. Böylesi bir kuruluş sürecinde biz emek ve meslek örgütleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu üstleneceğimizi burada hep beraber beyan ediyoruz."

Açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Tükel, çağrının sivil toplum kurumlarından siyasi partilere, toplumun her kesimini kapsadığını söyledi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×