Selimiye Camisi'nin dış cephesi elden geçecek

- Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nin restorasyonu kapsamında, dış cephede de temizlik çalışması yapılacak - Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Güneren: -"Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyona, kısa sürede, Koruma Kurulunca onaylanması sonrası başlanacak."

Selimiye Camisi'nin dış cephesi elden geçecek
01 Haziran 2016 Çarşamba 19:12

EDİRNE (AA) - Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nin restorasyonu kapsamında, dış cephe de temizlik anlamında elden geçirilecek.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, gazetecilere yaptığı açıklamada, Selimiye Camisi'nde en son restorasyonun 1980'li yıllarda yapıldığını anımsattı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmalar doğrultusunda kapsamlı bir restorasyona başlanacağını ifade eden Güneren, "Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyona, kısa sürede, Koruma Kurulunca onaylanması sonrası başlanacak. Cami topyekün ele alınacak. Temizlikler, raspalar, çürütmeler, malzeme değişimleri yapılacak. Dış cephe taşlarında da fiziksel etkiler nedeniyle kararma, kirlenmeler oluyor ve temizlikler yapılacak." dedi.

- Müezzin mahfilinde öne eğilme var

Güneren, Selimiye Camisi'ndeki müezzin mahfilinde kısmen eğilme tespit edildiğini söyledi.

En kısa zamanda müezzin mahfilinin de ele alınacağına işaret eden Güneren, "Ahşap mahfil, sadece müezzin ve cami görevlilerince kullanılmıyor. Cemaatin de mahfilde ibadet ettiğine şahitlik ediyoruz. Edirne Müftülüğümüzle yaptığımız görüşmede, mahfili sınırlı sayıda kişinin kullanması hassasiyetimizi aktardık. Onlar da konuyla ilgili tedbirini aldı. Kısa sürede eğilen mahfilin desteklenmesi sağlanacak." diye konuştu.

- Selimiye, mimaride son nokta

Edirne'nin ve Osmanlı'nın simgesi Selimiye Camisi, kentin merkezinde, eskiden Sarıbayır ve Kavak Meydanı denilen alanda bulunuyor.

Sultan 2. Selim'in emriyle 1568 - 1575'te yaptırılan cami, çok uzaklardan göze çarpan yapısı ve kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda bir şehircilik uzmanı olduğunu vurguluyor. Kesme taştan yapılan ve iç bölümüyle bin 620 ve toplamda 2 bin 475 metrekarelik bir alanı kaplayan cami, mimarlık tarihinde, en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelendiriliyor.

Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında, şadırvanı, taş, mermer, çini, ahşap sedef gibi süsleme özellikleriyle dikkati çekiyor. Selimiye Camisi'nin mihrap ve minberi de mermer işçiliğinin baş yapıtlarından sayılıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×