Savcı Sarıkaya geçici olarak görevden uzaklaştırıldı

- HSYK Başkanvekili Yılmaz, Sarıkaya'nın geçici olarak meslekten uzaklaştırıldığını bildirdi

Savcı Sarıkaya geçici olarak görevden uzaklaştırıldı
24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:08

ANKARA (AA) - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Savcı Ferhat Sarıkaya'nın geçici olarak meslekten uzaklaştırıldığını bildirdi.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada ifade veren ve itiraflarda bulunan Savcı Ferhat Sarıkaya hakkında HSYK soruşturma başlatmıştı.

HSYK Başkanvekili Yılmaz, HSYK 2. Dairesinin, Teftiş Kurulunun hazırladığı ön rapor doğrultusunda, hakkında yürütülen soruşturma tamamlanana kadar Sarıkaya'nın geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verildiğini ifade etti.

Yılmaz, Sarıkaya'nın, "hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının göreve devamının, yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine kanaat getirilirse HSYK tarafından geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebileceği" hükmünü içeren Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi gereğince görevden uzaklaştırıldığını aktardı.

HSYK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda Sarıkaya hakkındaki tedbir ve kovuşturmaya ilişkin kararı, HSYK 2. Dairesi verecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×