Savaş muhabirleri zorlu koşullara hazır

- Anadolu Ajansı Haber Akademisinin 6. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi mezunları için sertifika töreni düzenlendi - AA Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı İşbilir: - "Maalesef geçtiğimiz yıl çatışma bölgelerinde 100'ün üzerinde gazeteci kaybettik. Bizim öncelikli hedefimiz, muhabirimizin hayatını korumak. Hayatını korurken de doğru haberi, doğru fotoğrafı bölgeden yansıtmak"

Savaş muhabirleri zorlu koşullara hazır
27 Mayıs 2016 Cuma 18:15

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisinin 6. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi'ni tamamlayan 25 öğrenci, sertifikalarını aldı.

AA'nın 100. yıl vizyonu çerçevesinde kurulan Haber Akademisinde, nitelikli gazeteci yetiştirmek amacıyla düzenlenen 6. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi mezunları için sertifika töreni düzenlendi.

AA Konferans Salonu'ndaki törene, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Bayram Ali Soner, Haber Akademisi Koordinatör yardımcıları Hayri Çetinkuş ve Cihangir İşbilir, Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, Fotoğraf Haberleri Editörü Fırat Yurdakul ve davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Çetinkuş, Türkiye'nin iki köklü kuruluşu Anadolu Ajansı ve Polis Akademisi iş birliğiyle düzenlenen savaş muhabirliği eğitiminin öncelikli hedefinin, hayatta kalmayı öğretmek olduğunu söyledi.

- "Bu bir insani haktır"

Eğitimin 12 gün ve toplam 110 saat sürdüğünü bildiren Çetinkuş, katılımcıların, suda hayatta kalmadan ileri sürüş tekniklerine, terör ve terörizmden mayın ve bubi tuzaklarına, toplumsal olaylardan yakın savunmaya kadar 26 ayrı konuda eğitim aldığını belirtti.

Eğitimin zengin içeriğe sahip olduğunu kaydeden Çetinkuş, AA'nın ilke olarak, bu eğitimi almayan muhabirlerini sıcak bölgelere göndermediğine işaret etti.

Diğer yayın kuruluşlarında çalışan habercilere de çağrıda bulunan Çetinkuş, "Bu bir insani haktır. Gazetecilerin sıcak bölgelerde hayatta kalması ve hayatta kalıp haber üretmesi ancak bu hakkın kendilerine teslim edilmesiyle mümkündür." diye konuştu.

- "Savaş Muhabirliği Eğitimi marka olma yolunda ilerliyor"

Daha sonra, katılımcıların eğitim süresince yaşadıklarına yer verilen tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

Gösterimin ardından konuşan Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Cihangir İşbilir, Haber Akademisinin kalitesinin günden güne arttığını söyledi.

Eğitimlerin hem Türkçe hem de İngilizce devam edeceğini bildiren İşbilir, "AA ile birlikte Haber Akademisi de özellikle Savaş Muhabirliği Eğitimi de marka olma yolunda ilerliyor." dedi.

"Artık çatışmalar sadece silahlarla yapılmıyor. Çatışmaları yönetmek için algıyı da yönetmek gerekiyor." ifadesini kullanan İşbilir, şöyle konuştu:

"Maalesef geçtiğimiz yıl çatışma bölgelerinde 100'ün üzerinde gazeteci kaybettik. Öncelikli olarak hedefimiz muhabirimizin hayatını korumak. Hayatını korurken de doğru haberi, doğru fotoğrafı bölgeden yansıtmak.

Türkiye'nin son dönemdeki gerek dış politikada, gerekse ekonomide, siyasette istikrar ve kalkınma yakaladığı bu dönemlerde, Anadolu Ajansı da kabuk çatlatıyor. Kabuk çatlatmakla beraber nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Bu eğitimlerin savaştan çok barışa hizmet edeceğini düşünüyorum."

AA Fotoğraf Haberleri Editörü Fırat Yurdakul da yaklaşık 20 yıldır gazetecilik yaptığını ve savaş ortamında bulunduğunu anlattı.

Eğitim görüntülerini izleyince geçmişte ne kadar bilinçsiz gazetecilik yapıldığını bir kez daha gördüğünü dile getiren Yurdakul, kameraman ve foto muhabirlerinin en sıcak noktalarda bulunması gerektiğini, bu açıdan eğitimin çok önemli yararlarının görülebileceğini kaydetti.

Eğitime katılanlar adına konuşan AA Paris muhabiri Hajer M'Tiri ise eğitim sayesinde birçok şey öğrendiğini belirterek, eğitimcilere ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kendisi ve bütün ekip arkadaşları için çok önemli bir eğitim sürecinden geçtiklerini vurgulayan M'Tiri, "Eğitim boyunca takım arkadaşlarımla zorlukların üstesinden geldik. Hem teorik hem de pratik eğitim aldık. Nasıl hayatta kalırız, bunu öğrendik." dedi.

Konuşmaların ardından, dereceye girenlere sertifikaları verildi. Eğitimi Özkan Bilgin birinci, Hajer M'Tiri ikinci bitirirken, Cem Genco ve Emin Sansar üçüncülüğü paylaştı.

Ayrıca ilk kez katılımcıların tümü başarı sertifikası almaya hak kazandı. Böylece AA personeli 22 kişiyle eğitime dışarıdan katılan 3 kişi "Savaş Muhabirliği Eğitimi"ni başarıyla tamamladı.

Törenin ardından, hatıra fotoğrafı çekildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×