Şanlıurfa'da 4 teröristin öldürülmesi

- Viranşehir ilçesinde öldürülen Suriye uyruklu 4 teröristin yaklaşık 15 gün önce PYD'nin kontrolündeki Resulayn ve Telabyad'tan Türkiye'ye geçtikleri, bu süre içerisinde kaymakamlık, emniyet müdürlüğü ve askeri merkezlerin krokilerini çizdikleri belirlendi

Şanlıurfa'da 4 teröristin öldürülmesi
14 Mayıs 2016 Cumartesi 17:05

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen Suriye uyruklu 4 teröristin yaklaşık 15 gün önce PYD'nin kontrolündeki Resulayn ve Telebyad'tan Türkiye geçtikleri tespit edildi.

Alınan bilgile göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yürütülen soruşturmada, olayla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

Buna göre, olaydan bir süre önce, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolünde bulunan Resulayn ve Telabyad'tan bir grup teröristin bombalı eylem yapmak için yasa dışı yollarla Türkiye'ye geçeceği istihbaratına ulaşıldı.

Yaklaşık 15 gün önce yasa dışı yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışan Suriye uyruklu Şerif A, İmad Ü, Ömer A, ve Taha A. tespit edildi. Türkiye sınırını aştıktan sonra adım adım takip edilmeye başlanan 4 terörist, Türkiye'de bulundukları süre zarfında Kale Mahallesi'ndeki bir inşaatta konakladı.

Gecelerini inşaatta geçiren teröristler, gündüzleri ise bombalı eylem yapmaya hazırlandıkları kaymakamlık, emniyet müdürlüğü, ilçe jandarma komutanlığı ve 1'inci Hudut Taburu çevresinde dolaşarak keşifler yaptı. Asker ve polis ekiplerinin kullandığı muhtemel yolların ve keşif yaptığı binaların krokisini çizen teröristler, bombalı eylem için gerekli araçları temin etmek için dün alışverişe çıktı.

Teröristlerin bu alışverişin ardından bombalı eylem yapacağını değerlendiren ekipler, dün Polis Özel Harekat ekiplerinin de desteğiyle dün operasyon için düğmeye bastı. Bu kapsamda 4 terörist dün, üzerlerinde bomba yüklü motosikletlerle kaçmaya çalışırken çıkan çatışmada etkisiz hale getirildi.

Dünkü operasyonun ardından daha önceden belirlenen 4 adrese yönelik gerçekleştirilen operasyonla ilgili soruşturma da sürüyor. Aralarında teröristlerin kaldığı inşaatın bekçisi Ali B. ile Suriye uyruklu Basri M, Abdulrezzak Ş, ve Mahmut K'nin emniyet müdürlüğündeki işlemlerine devam edildiği öğrenildi.

- Olayın geçmişi

Dün Viranşehir-Mardin Kızıltepe karayolunun 21. kilometresinde 2 motosiklette bulunan 4 kişiyi durdurmak isteyen güvenlik güçleriyle zanlılar arasında çatışma çıkmıştı. Olayda Suriye uyruklu ve bombalı eylem hazırlığında oldukları değerlendirilen 4 kişi etkisiz hale getirilmişti.

Zanlıların bindikleri motosikletlerde içinde 20 kilogram TNT bulunan düdüklü tencereyle yaklaşık 20 kilogram ağırlığında el yapımı patlayıcı ve bomba düzenekleri ele geçirilmişti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×