Sandero Stepway Easy-R satışta

-Renault Mais Genel Müdürü Aybar: - "Otomatik vites, Dacia müşterilerinin uzun bir süredir beklediği ve ısrarla talep ettiği bir özellik. Sandero Stepway Easy-R yarı otomatik ile bu pazara iddialı bir giriş yapıyoruz"

Sandero Stepway Easy-R satışta
08 Mayıs 2016 Pazar 10:25

İSTANBUL (AA) - Renault Mais Genel Müdürü İbarahim Aybar, otomatik vitesin Dacia müşterilerinin uzun bir süredir beklediği ve ısrarla talep ettiği bir özellik olduğunu, Sandero Stepway Easy-R yarı otomatik ile bu pazara iddialı bir giriş yaptıklarını belirtti.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre Dacia, ilk kez "Easy-R" adı verilen yarı otomatik vites kutusunu Sandero Stepway ile Türkiye'de satışa sunuyor. Easy-R, nisan ayından itibaren Türkiye’de 46 bin TL'den başlayan rekabetçi fiyatlarla satılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, şunları kaydetti:

"Dacia markası, 2004 yılındaki ilk modelinin lansmanından bu yana Türkiye’de büyük beğeni topluyor. Marka sıralamasında hızla yükselen Dacia, 2015 yılını toplam pazarda 8. marka olarak tamamladı ve 4,6 pazar payı elde etti. Otomatik vites, Dacia müşterilerinin uzun bir süredir beklediği ve ısrarla talep ettiği bir özellik. Sandero Stepway Easy-R yarı otomatik ile bu pazara iddialı bir giriş yapıyoruz. Dacia başarı hikayesi, ürün gamına eklenen Easy-R yarı otomatik versiyonu ile tüm hızıyla devam ediyor."

Açıklamada verilen bilgilere göre, benzinli 0.9Turbo 90bg ve 1.5dCi 90bg dizel motorlarla birlikte pazara sunulan Easy-R vites kutusu, pratiklik, konfor ve ekonomiyi başarıyla bir araya getiriyor.


Easy-R, Dacia'nın vites kutusu gamının en son üyesi konumunda bulunuyor. Bu vites kutusu sayesinde şehir içi kullanımda büyük rahatlık sağlayan esnek sürüş tarzı elde edilebiliyor.

Easy-R’nin kullanımı, çok basit ve otomatik vites kutusunun rahatlığını sürücülere sunuyor. Bu vites kutusunda bilgisayar kontrollü bir elektromekanik uygulayıcı (aktüatör) yer alıyor. Söz konusu uygulayıcı (aktüatör) debriyaj bırakma, vites değiştirme ve tekrar debriyaja basma gibi hareketleri sürücünün yerine gerçekleştiriyor. Easy-R yarı otomatik vites kutusu her türlü durumla baş edebilecek iki adet operasyonel moda sahip. Bunlar; drive (sürüş) ve manual (düz/vites değiştirme).

Drive modunda bilgisayar, mevcut sürüş koşulları ışığında vites değişimini kontrol ediyor. Vites değişiklikleri motor devri, araç hızı, sürüş stili ve benzeri verilere göre ayarlanıyor.

Manual modda ise sürücü vites değişikliklerini tamamen kendisi kontrol altında tutuyor.


- Easy-R yarı otomatik vites kutusu avantajları


Geleneksel düz vites kutusuyla kıyaslandığında Easy-R yarı otomatik vites kutusu, kullanım kolaylığı ve daha fazla konfor avantajı sunuyor.

"Drive" modu, sürücüyü belirli hareketleri (debriyaja basma, vites değiştirme gibi) yerine getirme zorunluluğundan kurtarıyor. Vites kutusu, yakıt tasarrufu ve hızlanma gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçimi kendisi yapıyor.

Vites tercihini ve değişikliklerini sürücü kendisi yaptığı için "Manual" modda ise performans daha da dinamik hale geliyor. Ani bir araç sollama manevrası veya kar gibi düşük yol tutuşunun olduğu şartlarda en uygun vitesi sürücünün seçmesi mümkün oluyor. Bunun için vites kolunu "M" pozisyonuna getirmek ve vites yükseltip küçültmek için "+" veya "–" yönünde itmek yeterli oluyor.

Vites kutusu, "Drive" modunda ani hızlanma (kick down) gerektiğinde maksimum performans elde edilebilmesi amacıyla otomatik biçimde vitesi değiştiriyor. Motorun tüm gücünü serbest bırakması için bir veya iki oran nispetinde vites küçültebiliyor.

Drive modunda yavaş ilerleme fonksiyonu optimize ediliyor. Ayak fren pedalından kaldırılır kaldırılmaz gaza basılmasa bile araç otomatik olarak yavaşça ileri veya geri hareket ediyor. Bu sayede (paralel park gibi) düşük hızda yapılması gereken manevralarda Yokuş Kalkış Desteği ile kolaylık sağlanıyor. Ayrıca trafiğin sıkışık olduğu durumlarda ağır ağır hareket edilirken de kolaylık oluyor.

Yarı otomatik vites kutusunun yakıt ekonomisi ve CO2 emisyon değerleri, normal düz vites kutusuyla aynı. Uygulayıcılara (aktüatör) sadece vites değiştirme esnasında ihtiyaç duyulduğundan, Easy-R, geleneksel otomatik vites kutusuna oranla daha az enerji kaybına uğruyor.

Hidrolik teknolojiden elektromekanik teknolojiye geçiş, sürüş konforunu artırdığı gibi dayanıklılığı ve güvenilirliği de daha üst düzeye taşıyor. Geliştirilme aşaması sırasında Easy-R vites kutusu bant üzerinde 130 bin saat, yolda 120 bin kilometre test edildi. Ayrıca her bir Easy-R vites kutusu, üretim hattından çıkana kadar eksiksiz kalite kontrol işleminden geçiriliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×