Sakarya Emniyet Müdürlüğündeki yasa dışı dinleme iddiaları

- Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Aktaş ve Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubunun, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi - Mahkeme heyeti, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasının sonucunun beklenmesine karar verdi

Sakarya Emniyet Müdürlüğündeki yasa dışı dinleme iddiaları
12 Temmuz 2016 Salı 12:29

SAKARYA (AA) - Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubu hakkında "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" ve "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek" suçlamasıyla açılan davanın görülmesine devam edildi.

Sakarya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka dosyalardan tutuklu sanıklar Erkan Öztürk, Zakir Tütüncü, Ahmet Yaz ve Mehmet Dikbaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

Sanıklardan Öztürk, önceki beyanlarını tekrarlayarak, "Dinlemeler öncesi düzenlenen memur raporlarını ve 2013 öncesinde şube müdürlüğünün denetleme raporlarının incelenmesini talep ediyorum." dedi.

Sanıklardan Yaz da müfettiş raporlarının delil olarak kullanılmasını, ayrıca 31 Ocak 2014 tarihli organize suç ve istihbarata karşı koyma bürolarının arşivlerindeki tutanakların dosyaya alınmasını talep etti.

Tütüncü de yazılı savunmasını avukatı aracılığıyla gönderdiğini, eklemek istediği başka bir şey olmadığını anlattı.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Dikbaş ise geçmiş savunmalarını tekrarladı.

Mahkeme heyeti, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasının sonucunun beklenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

- Olay

Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubu hakkında, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek" suçlarından dava açılmıştı.

İddianamede, eski AK Parti MKYK Üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, eski Ferizli L Tipi Cezaevi Müdürü Metin Sönmez, eski Sakarya Valiliği Hukuk İşleri Müdürü Mustafa Taş, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili İsmail Güzel, eski Sakarya Vali Yardımcısı Adem Saçan, eski Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Orhan Bayraktar, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'un eski danışmanı Süleyman Karakuş, Emniyet Müdürü Oğuz Çuhadar, polis memurları Erdal Karataş ve Ayhan Kibaroğlu'nun "Ergenekon terör örgütü"; Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Emniyet Müdürleri Nurgül Ada, Mehmet Fatih Ersoy, Yüksel Usta, Şinasi Dur, Hayati Bayazıt ve Nadi Şimşek, Emniyet Amiri Hüseyin Kopuzoğlu, polis memurları Mustafa Remzi Der, Tekin Polat ve Yunus Yaman'ın organize suç örgütü faaliyetleri kapsamında dinlendiği, memur raporunda ve mahkeme talep yazısında, bu kişilerin görevlerine ilişkin bilgilere yer verilmediği öne sürülüyor.

Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Aktaş'ın 50 yıl 8 aydan 236 yıla ve Bilkay'ın 34 yıl 10 aydan 162 yıl 3 aya kadar, eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da 69 yıl 8 aydan 324 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması, diğer şüpheliler hakkında da çeşitli hapis cezaları talep ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×