'Sağlıklı yaşamın mucizesi nefes'

- Mutluluk arayışı içindeyken 15 yıl önce nefesin "hayatın sırrı" olduğunu öğrenen, Nevşah Fidan Karamehmet, düzenlediği seans ve seminerlerle şu ana kadar 20 bin kişiye nefes eğitimi verdi - Karamehmet, Türkiye'de nefes ve nefes koçluğu eğitimlerinin belirli bir standartta verilmesi, mesleğin uygun şekilde icra edilip edilmediğinin denetlenmesi amacıyla Nefes Koçluğu Federasyonu'nun kurulmasına da öncülük etti - Nevşah Karamehmet: -"Nasıl nefes aldığınız, nasıl düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi belirliyor. Hayatın sırrı nefes. Yapamayacağı hiçbir şey yok. Açıksa yapamayacağınız hiçbir şey yok. Bugün karşılaştığınız basında, sosyal medyada ne kadar başarılı, potansiyelinin tamamını kullanan ve gerçekten kendini ifade eden, yapmak istediği şeyi kolaylıkla yapan insan varsa hepsinin nefesi açık. Bu gözardı edilemeyecek bir gerçek"

'Sağlıklı yaşamın mucizesi nefes'
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:39

İSTANBUL (AA) - MURAT KAYA - Mutluluk arayışı içindeyken 15 yıl önce nefesin "hayatın sırrı" olduğunu öğrenen Nevşah Fidan Karamehmet, bu konuda uzmanlaştıktan sonra 20 bin kişiye nefes eğitimi verdi.

Karamehmet, Türkiye'de, nefes ve nefes koçluğu eğitimlerinin belirli bir standartta verilmesi, mesleğin uygun şekilde icra edilip edilmediğinin denetlenmesi amacıyla Nefes Koçluğu Federasyonunun (NKF) kurulmasına da öncülük etti.

Nevşah Karamehmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç bir mimarken hayatı daha iyi yaşamanın yollarını araştırdığını ve herkesin hedeflediği iyi yaşam kalitesine ulaşmasına rağmen tatmin olamayıp ruhen dibe vuruş süreci yaşadığını söyledi.

Mutluluk arayışı içinde meditasyon, yoga, kuantum, yaşam koçluğu gibi birçok sistemi denemesine rağmen hiçbirinden beklediğini alamadığını belirten Karamehmet, "En sonunda, 15 yıl önce tesadüf olarak bir gün Hollandalı bir arkadaşım Türkiye'ye gelerek beni ilk nefes seansıma aldı. Tek bir seans aldım ve o seansta nefes koçluğunu Türkiye'ye getirmeye karar verdim. Çünkü acayip çarpıldım seansa. O seanstan, 'hayatın sırrını buldum' diyerek kalktım ve halen aynı şeyi düşünüyorum." dedi.

Nefesin hayatın sırrı olduğunu öne süren Karamehmet, "Her seviyede duygusal, fiziksel tek ana ihtiyacımız nefes. O nefes tamsa sen tamsın. Vücudun tam ve bütün vücudun fonksiyonlarına devam ediyor. Hem de zihnin dingin. Hem duygusal değişim hem ruhsal tatmin içindesin sürekli ama nefes azıcık bile azaldığında hepsi darmadağın oluyor." diye konuştu.

- "10 sene önceki halimden daha gencim"

Karamehmet, gençken yataktan kalkmaktan dahi zorlandığını ancak nefes seansı aldıktan sonra çok enerjik hissettiğini ifade etti.

Seanstan sonra hücre yenilenme hızının çok arttığını, 10 sene önceki fotoğraflarına baktığında daha genç göründüğünü savunan Karamehmet, "Her şey gençleşmeye başlıyor. Nefes duygusal olarak bunu hissettiriyor, düşünce olarak da çok dingin olmaya başlıyorsun." düşüncelerini aktardı.

Karamehmet, nefesin önemini anladıktan sonra Türkiye'ye nefes koçluğu sistemini getirdiğini, nefes koçluğunun halen nefes teknikleriyle karıştırıldığını ve insanlara bunun farkını 15 yıldır anlatmaya çalıştığını söyledi.

Hem özel seans hem seminerlerle 20 bine yakın insanla çalıştığını ve mucizevi sonuçlarla karşılaştığını aktaran Karamehmet, Türkiye'de Nefes Koçluğu Federasyonu açma fikrinin gelişimini şöyle anlattı:

"Nefes koçluğu çok popüler olduğu, çok işe yaradığı ve mucizeler yarattığı için her önüne gelen kendine 'nefes koçu' demeye başladı. Nefes teknikleri öğretmenleri de kendilerine, 'nefes koçu' demeye başladı. Daha böyle bir uluslararası sertifika prosesini geçmemiş, iki üç tane seminere gitmiş adam da, 'ben nefes koçuyum' diye ortaya çıkıyor. Baktım ki bu iş olacak değil, Nefes Koçluğu Federasyonu kuralım diye düşündük. Zaten birkaç derneğimiz vardı. Yeni birkaç dernek kurduk, 400 kişilik ekibimiz var. Binlerce nefes koçu yetiştirdim. Onların hepsinin diğer sistem uzmanlarından ayrılması gerekiyor. Nefes koçlarının hepsini tek çatı altında toplayabileceğimiz bir federasyonu 2 ay önce kurduk ve çalışmaya başladık."

- "Nefesini açmazsan, potansiyelini kullanamazsın"

Karamehmet, nefes açılmadığı sürece potansiyelin tamamının kullanılamayacağını söyledi.

İnsanların zekasının da kaslarının da tamamını kullanamadığını, nefes tam açık olmadığı zaman da metabolizmanın istenilen şekilde çalışmadığını ileri süren Karamehmet, şöyle devam etti:

"Bu nedenle vücut yağ yakmıyor, diyet programları işe yaramıyor. Nefes vermeden önce bekliyorsa bir insan, sürekli bağımlılıkları oluyor ve ne yaparsa yapsın o bağımlılıktan kurtulamıyor. Nefeste, doğalın dışında bir şey yapıyorsa insanlar, genelde 2-3 yaşında gelişmeye başlıyor. Alışkanlığa dönüştüğü için, gün içinde fark etmeden yapıyor, negatif düşünüyor, geriliyor, huzursuz oluyor, aşırı tepki veriyor olaylara. Hastalıklar geliyor, bağışıklıklar çöküyor. Nefes dendiğinde çoğu kişi anlamıyor olayı ama nefes her şey aslında. Bütün bünyen, bütün sistemin nefesle saat gibi çalışırken, o bozulduğunda her şey bozuluyor."

Karamehmet, nefesini açan en yakın arkadaşının troid kanserinden, annesinin migrenden, babasının da yine kanserden kurtulduğunu, "Artık çocuğun olmayacak" denilen yüzlerce kadının diyafram nefesleri açıldığı için hamile kaldığını ileri sürerek, "Didem Uzel bunlardan biri mesela. 45 yaşında hamile şu anda. Benim de nefes koçum aynı zamanda Didem." dedi.

- "Okullarda okutulması gerekiyor"

Karamehmet, halkın nefese ilgisinin fazlalaştığını ve gittikleri her yerde nefesin öneminden bahsettiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini, eylül itibarıyla bir kurs modülü olacağını aktaran Karamehmet, "Okullarda eğitimler vermeye başladık. Bu işin okullarda bir ders olarak okutulması gerekiyor, en azından seçmeli ders olmalı. Onun çalışmalarına başladık. Beş senelik hedefimiz içinde, bütün okullara Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla girmek var." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×