Sağlık Bakanı Akdağ:

- "(PKK'lı çalışanlara yönelik) Böyle bir şeye kim karışmışsa, kulağından tutar götürür adaletin önüne koyarız, sadece idari soruşturma açmakla yetinmeyiz. Ancak ben bunun yaygın bir davranış şekli olmadığını biliyorum"

Sağlık Bakanı Akdağ:

ERZURUM (AA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Güneydoğu'da terör yanlısı sağlık çalışanlarının yaralı güvenlik kuvvetlerine bakmadığı yönündeki iddialara ilişkin, "Böyle bir şeye kim karışmışsa, kulağından tutar götürür, adaletin önüne koyarız, sadece idari soruşturma açmakla yetinmeyiz. Ancak ben bunun yaygın bir davranış şekli olmadığını biliyorum." dedi.

Akdağ, Erzurum'da katıldığı bir televizyon programında bir gazetecinin, Güneydoğu'da PKK terör örgütü yanlısı çalışanların olduğu bilgisinin kamuoyunda yayıldığını ve bunların da operasyonlarda yaralanan güvenlik kuvvetlerine bakmadığına yönelik iddiaların bulunduğunu sorması üzerine, şimdiye kadar eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu döneminde bir vakanın olduğunu ve o kişi hakkında da soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Kendisinin de o soruşturmanın sonuçlarını beklediğini ifade eden Bakan Akdağ, şöyle konuştu:

"Böyle bir şeye kim karışmışsa, kulağından tutar götürür, adaletin önüne koyarız, sadece idari soruşturma açmakla yetinmeyiz. Ancak ben bunun yaygın bir davranış şekli olmadığını biliyorum. Münferit olarak bazı insanların böyle sempatileri olabilir. Bunların sosyal medya hesaplarına bakarsanız, buna benzer şeyler çıkabilir. Ama kimi tespit edersek, götürür adelete teslim ederiz. Fakat bu yaygın değil, sağlık çalışanlarına da haksızlık etmemeliyiz."

- Personel alımı

Akdağ, Sağlık Bakanlığı bünyesine personel istihdamına ilişkin de kendinden önce bir planlama yapıldığını belirterek, alımların Maliye Bakanlığına sorularak gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan Akdağ, "Maliye Bakanlığı her yıl bize belli bir kontenjan ayırıyor ve bunu kullanıyoruz. Bütçenin içerisine girmek zorunda bu alımlar. Benim görevim Maliye Bakınımızı bu konuda ikna için elimden geleni yapıp, sağlığa daha çok personel almaya çalışmaktır. Bu tıbbi sekreterler için de diğerleri için de böyle. Bu hususta da iyi bir pazarlıkçıyımdır. Bu yılın alım sayıları belirlenmiş durumda. İlk altı ay bitince Maliye Bakanlığıyla bunu bir görüşürüz sayılar belirlenir. Belirlenince biz bunu kamuoyuna açıklarız. Bu haziran ayı içerisinde bu açıklamayı yaparız. Belirlenmiş 20 binin üzerinde bir rakam var ama bunun için pazarlık yapacağız ve ne yapabiliriz, göreceğiz." diye konuştu.

"Ben, sağlıkla ilgili bir diploma almış kardeşlerimin Türkiye'de özellikle kamu veya özel sektörde iş sahibi olmaları için elimden geleni yapmaya devam edeceğim" diyen Bakan Akdağ, "Bu sektörde ne kadar çok kişiyle çalışırsak, hem onlar iş sahibi olmuş olur ve vatandaşımıza verdiğimiz hizmetin kalitesi de artar. Ama bütçe kısıtlamalarını da biliyorum. Dediğim gibi ciddi bir pazarlığa girecem." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×