Sabancı Center'dan, kadına şiddete karşı turuncu ışık

Sabancı Center'dan, kadına şiddete karşı turuncu ışık
24 Kasım 2016 Perşembe 11:57

İSTANBUL (AA) - Sabancı Holding ve Akbank, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin dünya genelinde 25 Kasım-10 Aralık'ta gerçekleştireceği "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Aktivizm" kampanyası kapsamında başlatılan "Dünyayı Turuncuya Boya" çağrısına bu yıl da destek veriyor.

Sabancı Holding ve Akbank tarafından yapılan ortak açıklamada, kampanya kapsamında İstanbul’un simge yapılarından olan Sabancı Center, kadına uygulanan şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla kampanyanın başladığı 25 Kasım akşamından itibaren turuncu renkle ışıklandırılacak.

Kampanya, Birleşmiş Milletler’in dünya genelinde kabul ettiği “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Mücadele Günü” olan 25 Kasım’da başlayacak ve İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık’a kadar devam edecek.

Verilen bilgiye göre, Sabancı Topluluğu, kadının toplumdaki konumunu her alanda güçlendirmek için uzun yıllardır hem şirketleri hem de Sabancı Vakfı aracılığı ile çeşitli çalışmalar yürütüyor. Sabancı Holding, 2011 yılında da Birleşmiş Milletler’in Kadını Güçlendirme İlkeleri Bildirgesi’ni (WEPs) imzalayan ilk Türk şirketi olmuştu.

Bununla birlikte, WEPs’i imzalayan kuruluşlar arasında bulunan Akbank, Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) tarafından Dünya Bankası iş birliği ile gerçekleştirilen "Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Projesi" ile Türkiye'de ilk sertifika alan kurumların arasında yer alıyor.

Uzun yıllardır kadın-erkek dengesini gözeten ve kadın istihdamı konusunda öncü kuruluşların başında gelen Akbank’ta, son 5 yılda kadın çalışanların toplam işe alınma oranı ortalama yüzde 56,4’ü oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×