Rusya'da Kurban Bayramı hazırlıkları

- Moskova'da kurban ibadetinin yerine getirilmesi için şehir merkezi çevresinde 14 mezbaha ve çiftlik belirlendi - Moskova'daki camilerin yetersiz kalması nedeniyle şehrin bazı noktalarında ilave bayram namazı yerleri oluşturuldu

Rusya'da Kurban Bayramı hazırlıkları
11 Eylül 2016 Pazar 16:43

MOSKOVA (AA) - Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı hazırlıklarında sona geldi.

Rusya Müslümanları Dini İdaresinden edinilen bilgiye göre, Moskova'da kurban ibadetinin yerine getirilmesi için şehir merkezi çevresinde 14 mezbaha ve çiftlik belirlendi.

Bayram süresinde hizmet verecek kurban merkezleri, Moskova'nın büyüklüğü göz önüne alınarak yerleşim merkezinin çevresinde farklı bölgelerden seçildi.

Moskova'daki camilerin yetersiz kalması nedeniyle şehrin bazı noktalarında ilave bayram namazı yerlerinin oluşturulduğu da belirtildi.

Ayrıca, Moskova'da bayramın ruhunu yaşatmak amacıyla 26 kafe ve restoranda üç gün boyunca ücretsiz kurban eti ikramı yapılacağı ifade edildi.

Moskova'daki Müslümanlar çeşitli hayır kurumları üzerinden kurban vekaleti verebilecek. Kurban kesim işlerini yürüten firmaya vekalet verenler, mezbahaya gitmeden kurbanını kestirebilecek ve kurbanın etleri ibadet sahibinin evine teslim edilecek. Müslümanların kurban etlerini ihtiyaç sahiplerine ya da hayır kurumlarına da bağışlayabileceği imkanlar da mevcut.

Öte yandan Moskova'da 17 Eylül'de "KurbanFest" isminde bayram etkiniliği düzenlenecek.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×