Rusya-Ukrayna gerginliği

- Kırım yarımadasındaki "terör saldırısı hazırlığı" iddiası iki ülke arasındaki gerginliği arttırdı - Ukrayna, Kırım idari sınırında ve Donbas çatışma hattında savaş hazırlığını arttırma kararı aldı - Rusya, Güvenlik Konseyi'ni toplayarak, terör saldırılarına karşı alınması gereken önlemleri tartıştı

Rusya-Ukrayna gerginliği
11 Ağustos 2016 Perşembe 19:26

KİEV/MOSKOVA (AA) – Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik, Kırım’da son günlerde yaşanan hareketliliğin ardından, yarımadada "terör saldırısı hazırlığı" iddiasıyla iyice arttı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin güvenlik güçlerine savaş hazırlığının artırılması talimatı verdi.

Devlet Başkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada "Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da provokatif faaliyetlerde bulunması ve Donbas’ta gerginliği artırması" nedenlerinden dolayı Poroşenko’nun güvenlik güçleri ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile bir toplantı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Poroşenko’nun bütün güvenlik güçlerine Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine, Ulusal Muhafız Birliğine, sınır güçlerine ve istihbarat servisine savaş hazırlığının artırılması talimatı verdiği belirtildi.

Poroşenko’nun, Kırım idari sınırı ve Donbas çatışma hattında bu hazırlığın artırılmasını özellikle emrettiği vurgulanan açıklamada, stratejik noktalarda herhangi bir terör saldırısı ihtimaline karşılık da gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik karar alındığı bildirildi.

- Rusya’da Güvenlik Konseyi toplandı

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, akşam saatlerinde Güvenlik Konseyi’ni topladı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, toplantıda Kırım’da güvenlik güçlerinin önlediği terör saldırısı ile bağlantılı olarak, halkın ve hayati öneme sahip yerlerin güvenliğinin sağlanması için ilave tedbirler uygulanması konularının ele alındığı bildirildi.

- Gerginliği arttıran sebepler

Geçen hafta pazar günü Kırım idari sınırında bulunan Çongar, Kalançak ve Çaplınka kontrol noktalarından Rusya'nın geçişi durdurmasıyla başlayan problem, gerginliğin artmasının ilk işareti oldu.

Kırım genelinde askeri operasyon başlatıldığı iddiasıyla geçiş kapılarının kapatıldığı belirtilirken, bu operasyonun gerekçesinin de kimliği belirsiz kişilerin Armanpazarı şehrinde bulunan Rus askeri üssüne saldırı düzenlemesi olduğu öne sürüldü.

Ardından dün Rusya Federal Servisi, Kırım’da terör saldırısı hazırlığında olan bir Ukraynalı istihbaratçıyı yakaladığını açıkladı. Ukrayna Milli Savunma Bakanlığı da böyle bir istihbarat elemanları olmadığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin de aynı gün hemen bir açıklama yaparak, Kiev yönetiminin görüşmeler yapma yerine, terörü tercih ettiğini öne sürdü.

Putin’in açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, iddialara cevap verdi.

Poroşenko, ülkesine yönelik terör suçlamasının, Rusya’nın "Donbas’ta askeri birliklerinin olmadığını" söylemesi gibi, "anlamsız ve alaycı" olduğunu söyledi. Poroşenko, bu iddianın Ukrayna’ya yönelik bir savaş tehdidinin nedeni olduğunu savundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×