Rus mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisi kararı

- Rusya Yüksek Mahkemesi, KTMM'nin faaliyetlerinin yasaklanması ve aşırı örgüt kapsamına alınması kararını onaylayarak, itiraz dilekçesini reddetti - Kırım Tatarları, Kiev’de gösteri düzenledi

Rus mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisi kararı
29 Eylül 2016 Perşembe 17:23

MOSKOVA (AA) - Rusya Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) faaliyetlerinin yasaklanmasına yapılan itirazı reddederek, kararı onayladı.

Moskova'daki Rusya Yüksek Mahkemesinde görülen davada, KTMM'nin faaliyetlerinin durdurulması kararı ve temyiz başvurusu değerlendirildi.

Mahkeme, Rusya'nın Kırım'a atadığı savcının nisan ayında KTMM'nin faaliyetlerinin yasaklanması kararı ve aşırı örgüt kapsamına alınması isteğini onaylayarak, itiraz dilekçesini reddetti. Böylelikle, karar resmi olarak yürürlüğe girmiş oldu.

- Kırım Tatarları gösteri düzenledi

Moskova'da KTMM’nin faaliyetlerinin yasaklanması ile ilgili dava görürken, Kırım Tatarları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı'nda gösteri düzenledi.

Meclise destek vermek amacıyla düzenlenen gösteride konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, hem Kırım Tatar halkı hem Ukrayna halkının, Kırım’ın işgalini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini söyledi.

Çubarov, “Bugünkü karardan sonra 250 binden fazla Kırım Tatarı, 'aşırıcı' statüsü altında kalacak ama biz bu karara hazırız, tüm Kırım Tatarları vatan toprağına, halkına ve Ukrayna’ya sadık kalacak." ifadelerini kullandı.

Rusya’nın tayin ettiği Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatar Milli Meclisini kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesine başvurmuştu. Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonunun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin durdurulmasını ve Meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti. İlk duruşma 3 Mart’ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 4 kez ertelenmişti. Aynı savcı nisan ayında mahkeme sonuçlanana kadar Meclisin faaliyetlerini durdurma kararı vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×