Rum meclisiden Rusya'ya yaptırıma hayır

- Rum meclisi, AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların kaldırılmasına karar verdi

Rum meclisiden Rusya'ya yaptırıma hayır
08 Temmuz 2016 Cuma 23:32

LEFKOŞA (AA) Güney Kıbrıs Rum yönetimi meclisi, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların kaldırmasına yönelik bir karar aldı.

TAK Ajansı'nın haberine göre, 8 partinin bulunduğu mecliste AKEL ve Vatandaşlar İttifakı partileri tarafından sunulan karar taslağı, DİSİ dışındaki bütün partilerin olumlu oy kullanması sonucu kabul edildi.

Ukrayna krizinin bir sonucu olarak AB ile Rusya arasındaki gerilimden endişe duyulduğu belirtilen kararda, AB tarafından Moskova yönetimine uygulanan yaptırıların verimsiz olduğu ve Ukrayna krizinin çözülmesinde fayda sağlamadığı iddia edildi.

Kararda, Moskova yönetiminin Kıbrıs sorununda Rum yönetimine verdiği destek gerekçe gösterilerek, AB üyelerine, Rusya ile Rum yönetimi arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri olumsuz etkileyen bu yaptırımları kaldırmaya davet edildi.

Bununla birlikte Rum meclisi, hükümeti, yaptırımları kaldırmak ve Rum ürünlerini Rus pazarına ihraç etmek için gerekli çalışmalara başlamaya teşvik etti.

Kararda, Rum meclisinin, iki taraf arasında tüm alanlardaki işbirliğinin ve ilişkilerin iyileştirilmesi için, parlamenter diplomasi çerçevesinde inisiyatif üstlenmeye hazır olduğu belirtilerek, Ukrayna krizindeki tüm müdahil taraflara, sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesine dair çabaları sürdürme ve 12 Şubat 2015 tarihli Minsk anlaşmasını tam uygulama çağrısı yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×