Recep Akdağ 5. kez Sağlık Bakanı

- 11 yıl Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, 65. hükümette yeniden Sağlık Bakanı oldu - 8 Kasım 2002'den 24 Ocak 2013'e kadar 4 kabinede bakanlık görevini yürüten Akdağ, Refik Saydam'dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı

Recep Akdağ 5. kez Sağlık Bakanı
24 Mayıs 2016 Salı 12:50

ANKARA (AA) - AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, 3 yıl 4 aylık aranın ardından, 65. Hükümet'te yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirildi.

İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamlayan Akdağ, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi ve aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu.

1 yıl süreyle Londra'da kan hastalıkları üzerine çalışan Akdağ, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Akdağ, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak ders verdi ve 1999'da profesör oldu. Akdağ'ın, özellikle çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında olmak üzere yüzün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı.

- 11 yıl Sağlık Bakanlığı yaptı

1996'da İstanbul Tabip Odasından "Yılın Makalesi" ödülünü alan Prof. Dr. Recep Akdağ, 22, 23 ve 24. dönem Erzurum Milletvekili oldu ve 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı görevinde bulundu.

18 Kasım 2002'den 24 Ocak 2013'e kadar Sağlık Bakanı olarak görev yapan Akdağ, bu göreve 4 kez üst üste atanan ilk bakan oldu.

Dr. Refik Saydam'dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı unvanına da sahip olan Akdağ, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi ve Kennedy Yönetim Fakültesi’nin birlikte yürüttüğü Sağlık Bakanları Liderlik Programı danışma kurulunda ve eğitici kadrosunda yer aldı.

Akdağ, bu üniversitede sağlık bakanlarına ve doktora öğrencilerine, "Türkiye’nin Sağlık Dönüşümü"nü anlatmak ve reformcu liderlik konusunda ders vermek için birçok kez Boston’a gitti.

Recep Akdağ, başta Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası olmak üzere, birçok uluslararası kuruluş ve devlet tarafından yurt dışında davet edildiği konferans, sempozyum ve özel programlarda liderlik, ekip oluşturma, yönetim ve sorumluluk, politika geliştirme, stratejik plan hazırlama ve uygulama, sağlık sisteminin dönüştürülmesi, bütün vatandaşların ulaşabildiği kaliteli bir sağlık sistemi inşası gibi konularda tecrübelerini paylaştı.

- Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı başlattı

Bakanlığı süresince başta "Sağlıkta Dönüşüm Programı" olmak üzere, "Dumansız Hava Sahası" ve "Obezite ile Mücadele Programı" gibi öncü projeler yürüten Akdağ, evli ve 6 çocuk babası. Akdağ, iyi derecede İngilizce biliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×