Ramazan davulcuları görücüye çıktı

Ramazan davulcuları görücüye çıktı
20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:24

İSTANBUL (AA) - Ramazan ayında sahur vaktinin geleneksel habercileri davulcular, Gaziosmanpaşa'da düzenlenen zorlu sınavın ardından seçildi. Seçilen davulcular, eğitimlerini tamamladıktan sonra ramazan ayı boyunca vatandaşları sahura kaldıracak.

Gaziosmanpaşa Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Gaziosmanpaşa Belediyesinin denetimi ve ilçe Halk Eğitim Merkezinin eğitimi ile seçilen ramazan davulcuları Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı'nda, muhtar, zabıta, davul eğitmeni ve vatandaşlardan oluşan jüri karşısında ilk sınavlarını verdi. 1 ay boyunca Gaziosmanpaşa'nın 16 mahallesinde görev alacak 30 davulcu, verdikleri zorlu sınavın ardından seçildi.

Davulcular ilk olarak muhtarlığa dilekçe verip, ardından yeterlilik testine tabi tutuldular. Seçilen davulcular, eğitmenlerden ders gördükten sonra ramazan ayında davul çalacaklar. Davulcular herhangi bir resmi makamdan ücret almazken, belediye yetkilileri davulcuların ramazan ayının son 3 günü vatandaşlardan bahşiş istemesine izin verdiklerini belirtti.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Şevket Aydın, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Gaziosmanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak ramazan davulcularına eğitim veriliyor. Davulcularımıza eğitimleri, kıyafetleri ve sertifikaları noktasında denetim yapacağız. Korsan davulcularla ilgili denetim yapacağız. Onlarla ilgili yasal işlem yapacağız. Eğitim alan davulcularımız da vatandaşlarımızı rahatsız etmeden, disiplinli güzel şekilde geleneklerimize ve göreneklerimize uygun olarak ramazan boyunca faaliyet gösterecekler."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×